W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić większą aplikację bez jakiejś bazy danych działającej pod spodem. Zaczynając nowy projekt możemy wprost przebierać systemach jak Oracle, MySql, SqlServer, AriaDB, Postgres DB, SQLite, a do tego jeszcze dochodzą przecież wszystkie bazy NoSql, które z każdym rokiem zyskują na popularności. Kiedy sam migrowałem w stronę .NET-a, zastanawiałem się na jakiej bazie danych przyjdzie mi pracować najczęściej. Podejrzewałem, że SqlServer-a nie uda mi się uruchomić na moim M...
Strona głównaUżytkownik
Paweł Łukasik | użytkownik
Bazy danych i XML 2614 dni, 3 godziny, 23 minuty temu 99 źrodło rozwiń
Paczka wartościowych materiałów, które możecie znaleźć w sieci. Jeżeli chcesz zapoznać się z pozostałymi ciekawymi linkami możesz zrobić to tutaj.
A few days ago I faced an interesting problem. In a nutshell, I had one interface implemented by three classes...
Wielu chce planować, ale niewielu potrafi. Często zdarza się, że nasze plany wyglądają pięknie na papierze, ale z realizacją jest już gorzej. W tym filmie poruszam tą kwestię, mówię również o tym dlaczego bycie konsekwentnym przeszkadza w realizacji planów. Poruszam również temat jak podejść do planowania “z głową”.
Programiści z dokumentacją mają taki problem, że nie lubimy jej czytać i nie lubimy jej pisać. Niestety często wiąże się to z ciekawymi WTFami gdy kod zachowuje się nie tak jakbyśmy tego od niego oczekiwali.
Sztuka programowania 2616 dni, 5 godzin, 28 minut temu 142 źrodło rozwiń
Powiedzmy, że mamy projekt który tworzy nam instalator. Fajnie. Projekt tworzy nam plik uruchomieniowy o nazwie MyInstaller.exe. Dobrze. Wysyłamy taki plik naszej koleżance z pracy. Super. Piszemy nowe funkcje i naprawiamy istniejące błędy. Extra. Tworzymy instalator zawierający nową wersję programu. Bosko. Musimy ręcznie zmienić nazwę z MyInstaller.exe na coś w stylu MyInstaller.1.1.exe. Smutek. Nie róbimy rzeczy, które może za nas komputer zrobić.
Developer’s job is far beyond designing, writing the code and testing it. One of the important responsibilities is to ship the code to production. How to do that safely?
Architektura 2618 dni, 5 godzin, 21 minut temu 117 źrodło rozwiń
Każdego dnia staram się obserwować cały nasz świat programowania i wyciągać wnioski dotyczące tego, o co tak naprawdę tutaj chodzi. Po kilku latach w branży rozumiem, że to, co kiedyś wydawało mi się prawdą absolutną, w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Dzisiaj chciałbym wam przedstawić, jakimi błędnymi przekonaniami dotyczącymi programistów może się kierować każdy z nas bez dostatecznego doświadczenia.
W naszym życiu przychodzi taki moment, w którym trzeba przelać kakałko w termos i ruszyć w świat zbierać wiedzę. Obrałem kierunek na dziki wschód. Nie, nie chodzi mi o góry Ural czy klasztor tybetańskich mnichów. W Białymstoku odbył się Programistok 2017. Konferencja miała niepowtarzalny, “wschodni” klimat, czego udekorowaniem jest podkładka pod myszkę wyglądająca jak dywan. Sam pochodzę ze wschodniej Polski i muszę stwierdzić, że klimat faktycznie odwzorowano realistycznie. Na konferencję wyruszyłem...
When I browse StackOverflow questions tagged with selenium label, a lot of them are related to the problem of clicking on page elements. It seems to be one of the most trivial tasks, but can cause a lot of problems. Very often invoking Click() action on webelement ends with exceptions (there is a wide range of them). The main reason is that element on which we try to click is not in “Interactable” state. There is a lot of different factors that can cause that situation:Element has zero dimension (width ...
Storing data in multitenant environments always required some consideration. With Cosmos DB we have 2 options that are really worthy of our attention so let’s weight some pros and cons.
Bazy danych i XML 2621 dni, 3 godziny, 12 minut temu 79 źrodło rozwiń
Drugi tydzień października zapowiada się na tyle ciekawie w światku .NET, że aż postanowiłem napisać o tym post. By nic nikomu nie utknęło. Ofert do zdobycia bardzo ciekawej wiedzy są zarówno darmowe jak i płatne. Oto podsumowanie.
Planowanie jest przewidywaniem przyszłości – bardzo trudna czynność. Na pewno spotkałeś się z osobami, które planują, ale niestety z tych planów niewiele wynika. W tym wpisie wyjaśniam przyczynę porażek w tworzeniu różnego rodzaju harmonogramów, przedstawiam również swój sposób jak podejść do planowania “z głową”. Plany roczne i ich niedowożenie Mamy już październik, właśnie mija ostatni kwartał roku. ...
Zachęcam do przeczytania relacji z konferencji Programistok - jednego z najciekawszych programistycznych wydarzeń w Polsce.
Wspólna nauka wzorców projektowych, na pierwszą linię idzie Obserwator. Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami.
Sztuka programowania 2625 dni, 3 godziny, 7 minut temu 292 źrodło rozwiń
Witaj, dzisiaj krótki ale myślę, że dość istotny temat jakim jest refaktoryzacja kodu (nieco więcej informacji, a także praktyczny przykład refaktoryzacji znajdziesz -> tutaj Kiedy refktoryzować? Wydaje Ci się, że Twój kod jest czytelny? Wiesz co gdzie jest? Super. Ale czy aby na pewno? Spróbuj znaleźć okre...
Sztuka programowania 2625 dni, 3 godziny, 7 minut temu 196 źrodło rozwiń
Koń czy tam testy jednostkowe – jakie są, każdy widzi. Nie? No dobra, nie do końca tak to działa, chodź sama idea testów jest dość prosta. Acz by dokładnie zagłębić się w tematykę skorzystamy ze źródła wiedzy, które pomogło uzyskać kilka milionów licencjatów i magistrów – wikipedii. Zgodnie z definicją powinniśmy je wykorzystywać do testowania najmniejszej części wytworzonego przez nas oprogramowania. Jednak postępowanie zgodnie z zasadami nie zawsze jest proste. Obecnie aplikację webowe składają się z w...
Październik, jesień, sezon konferencyjny w pełni. Część wydarzeń już za nami, sporo jeszcze przed nami. Co robić wybierając się na konferencję? Jak do niej podejść, czego oczekiwać? Jestem konferencjo-maniakiem i uważam, że taka forma aktywności bardzo dużo może nam zaoferować. Ale wiele też zależy właśnie od tego, jak takową konferencję przeżyjemy.
Ciąg dalszy o optymalizacji projektowej – kilka słów o tym, że nie ma nic bardziej nieefektywnego niż robienie efektywnie rzeczy zupełnie niepotrzebnych. Spróbuję wyjaśnić jak dobierać drogę optymalizacji projektowej. Jeśli wpis ci się spodobał, udostępnij go lub śledź mnie na facebooku, twitterze, LinkedIn lub subskrybuj mój kanał na YouTube – twoja interakcja motywuje do dalszego pisania! Jeśli i...
W dniu dzisiejszym zajmiemy się instalacją SonarQube na Windows i MS SQL oraz pierwszą analizą projektów .Net, .Net Core 2.0 i JavaScript.