Wstępna impresja nt. Node.js. Bardzo fajny tool - warto go poznać.
Strona głównaUżytkownik
pawelek | użytkownik
Całkiem niedawno, albo może i dawno patrząc na postępujący czas, zacząłem pisać pewien programik w pracy. Ma nas on wspomagać w DevOps – owaniu. Dzięki niemu uda się, mam nadzieję, zautomatyzować sporo rzeczy. Oczywiście jak to nowy programik – NodeJs (tego jeszcze nie było), mikroserwisy, komunikacja po REST oraz jakaś baza danych. Zazwyczaj na ten ostatni element zwracałem najmniejszą uwagę, bo dowolny ORM załatwiał sprawę za mnie. Więc tym razem inaczej, bo mogę...
Bazy danych i XML 2821 dni, 4 godziny, 29 minut temu 56 źrodło rozwiń
Dzieci i komputer -> dobre to czy złe połączenie. Ale tak naprawdę jak uczymy się programować w domu :)
Sztuka programowania 2827 dni, 3 godziny, 2 minuty temu 90 źrodło rozwiń
How to... Samorozwój, bo przecież nikt tego za Ciebie nie zrobi. Oczywiście tak krótko jak potrafiłem. Oczywiście tyle własne go zdania ile mogłem wcisnąć. Za to wszystko klarownie i z linkami. Jak się uczę? Tak!
Behavior Driven Development – dosyć niedawno nawet słyszałem, że to Test Driven Development Done Right 🙂 Co, jak, czemu i po co? Czytaj by się dowiedzieć jak ja to widzę :)
Sztuka programowania 3046 dni, 5 godzin, 31 minut temu 222 źrodło rozwiń
TFS kompiluje, Jenkins instaluje, ale co testuje? Do tej pory widziałem w tej roli Jenkinsa, ale... Poznałem coś nowego. Fajnego :)
Porównanie systemów, których używam w domu, pracy i ogrodzie... Po mojemu oczywiście.
Od 2 miesięcy pracuję w nowej firmie i już widzę pozytywne rezultaty – och jak mi się chce! No i te nie pozytywne – och jak nie mam czasu! Ale ponieważ słabuję, w łóżku odpaliłem elixira. Co to, po co i co z tym dalej...?
Sztuka programowania 3061 dni, 5 godzin, 42 minuty temu 237 źrodło rozwiń
I nie mam na myśli God Of War, choć to nawet fajna gra 🙂 Do tej pory gdy potrzebowałem skryptów na Windowsie gdzie się dało używałem babuna. Jak się nie dało to Power Shell. A gdyby tak skompilować narzędzia linuksowe do windowsowego cmd...?
Ostatnio w pracy walczyłem z projektem przejętym w spadku po kolegach. Projekt ten to program do zarządzania masowego repozytoriami i branchami w Gicie. Za pomocą tego narzędzia można w GUI robić merge, tworzyć nowe branche, blokować dostęp do nich i tym podobne. Osobiście wolę krótkie skrypty do tego typu działań, ale narzędzie nie było pisane dla mnie 🙂 Czy da się ugryźć Railsy w Windowsie i nie wybić sobie zębów? Dowiecie się z tego artykułu.
Wyobraź sobie, że zrywa Ci połączenie wtedy gdy masz już 97% ściągniętych paczek. I wsio padło. Znów nawalił dostawca. Wyobraź sobie, że nie chcesz by Twoi pracownicy sięgali do netu po paczki. Bezpieczeństwo ponad wszystko! Wyobraź sobie, że tylko 1 developer ściąga paczki ze zdalnego repo, reszta robi to po sieci lokalnej. Wyobraź sobie Artifactory.
Skąd biorą się błędy w oprogramowaniu? Oczywiście z tego, że jest ono skomplikowane, a ponieważ takie jest błędy są niemalże nie do uniknięcia. Ale jak to zrobić, aby było ich mniej? Dzielić problemy na mniejsze kawałki i zmniejszać kod do minimum. Jednym słowem trzeba oprogramowanie robić najprostszym jak to możliwe, więc “Keep It Simple Stupid”. W związku z tym zauważyłem, że kod który wygenerowałem w moim latającym samolociku jest do kitu. Tu zobaczysz jak go zmieniłem...
Daj się poznać 2016 3138 dni, 4 godziny, 55 minut temu 192 źrodło rozwiń
Zanim przejdę do poruszania się po świecie gry chciałem ograniczyć poruczanie się statku tylko do ekranu. Chodzi mi o to by “użyszkodnik” nie wylatywał poza ekran. Zrobiłem to najprostszą metodą czołgową jaka istnieje...
Daj się poznać 2016 3146 dni, 5 godzin, 30 minut temu 55 źrodło rozwiń
Uznałem, że kolejnym etapem w grze będzie dodanie tła pod ten wesoły stateczek wiszący sobie pośrodku ekranu. I super! Założyłem, że mały ekranik iPhone ma jakąś tam rozdzielczość i ściągnąłem sobie jakiś piaseczek pod tło. Jakież moje zdziwienie, gdy po położeniu tegoż obrazka w pozycji (0,0) ukazał się mym oczom taki oto widok... Chcesz zobaczyć? Przeczytaj!
Daj się poznać 2016 3147 dni, 5 godzin, 52 minuty temu 73 źrodło rozwiń
Często na blogach i w innych miejscach widzę pytania:jaki język jest dobry na początek?czy mogę się uczyć C++?czy Java Script to dobry początek?czy muszę się uczyć Pascala? Moja odpowiedź jest taka – nieważne jak, byleby zacząć Nieistotne jaki język wybierzesz, po jakimś czasie dojdzie do tego, że to umiejętność formułowania programów i myśli jest ważna. Sam język jest szczegółem implementacyjnym (choć istotnym). Jak w tym wydaniu wypada Swift - całkiem dobrze!
Daj się poznać 2016 3148 dni, 23 godziny, 7 minut temu 77 źrodło rozwiń
Większość ludzi których znam, nie lubi regexa. Wolą żmudnie wpisywać string.IndexOf niż nauczyć się przepotężnego narzędzia. Z tymi indexOf to w ogóle kupa problemów jest. Ostatnio okazało się, że jak delikatnie zmieni się struktura HTML’a to IndexOf przestaje działać. Ja, czuły na to, poniżej chciałbym pokazać jak rozwiązaliśmy pewien problem i użyć “power of regex”.
Sztuka programowania 3152 dni, 3 godziny, 12 minut temu 144 źrodło rozwiń
Ostatnio zdarza mi się troszkę częściej jeździć na konferencje (np. tu i tu) i spotkania różne. Czasem rozmawiam z ludźmi, którzy mają lekko zastaną pracę i robią w kółko to samo (ja też tak mam na razie). Praktycznie zawsze, gdy ktoś opowiada o jakichś fajnych nowych elementach programowania, nowych podejściach czy filozofiach w pewnym momencie z sali pada pytanie ” A jak przekonać do tego…” Szefa? Kierownika? Kolegów? Przekonywanie do przekonań… Moje drobne przemyślenia.
Udało się – moja gra na moim telefonie… Ale niestety nie pokażę Wam, bo jestem stary i mam tylko 1 telefon, którym mógłbym robić zdjęcia Przy czym chętnie opowiem Wam o tej krótkiej, acz pełnej dziwności ścieżce, którą trzeba pokonać. Dla mnie to trochę dziwne – taki labirynt Fauna. Żeby uruchomić swoją aplikację na telefonie z systemem IOS to trzeba mieć: komputer z systemem OSX oraz telefon z systemem IOS. Co dalej - czytaj dalej :)
Daj się poznać 2016 3159 dni, 5 godzin, 27 minut temu 97 źrodło rozwiń
Książki, Gynvael Coldwind, książka, Zrozumieć programowaniePrzemysław Walkowski Zrozumieć programowanie autora Gynvael Coldwind jest książką, która wyszła w listopadzie 2015 roku. Wg tego, co piszą w intrenecie jest to super pozycja dla programistów wysokopoziomowych, którzy chcą zrozumieć, co się dzieje pod spodem. Nie dawno zrobiłem update na półce z książkami i książka ta wylądowała w moich rękach. Zapraszam do recenzji. Na początek neutralnie Książka jest dość spora – 600 stron i nie droga (koło...
Niestety ostatnio z powodów problemów ze sprzętem miałem mały przestój w pracach. Ostatnio komputer zachowuje się stabilniej i czas powrócić do zabawy, którą niewątpliwie jest pisanie gry w Swift (albo może raczej pisanie gier w ogóle 😉 ). Plany były inne, ale “tak se ne da”, więc od razu uderzyłem w sterowanie za pomocą akcelerometru. W ty m artykule dowiesz się jak to ogarnąłem.
Daj się poznać 2016 3160 dni, 5 godzin, 30 minut temu 39 źrodło rozwiń