Architektura heksagonalna jest znana pod kilkoma nazwami. Na szczęście, niezależnie od nazwy, w każdym opisie cechuje się takimi samymi rzeczami. Po pierwsze – świetnie separuje aspekty biznesowe od technicznych. Po drugie – projektowanie prostych adapterów pozwala na podejmowanie pewnych decyzji na późniejszym etapie projektu. Na koniec, po trzecie – wymienność adapterów ułatwia testowanie, jak i eksperymentowanie.
Architektura 155 dni, 10 minut temu 203 źrodło rozwiń
Zaczyna się HactoberFest, więc kiedy jak nie teraz zacząć swoją przygodę z Open Source? Garść porad i przemyśleń bazujących na moim doświadczeniu z pracy w Marten i innych OSS.
Sztuka programowania 155 dni, 10 minut temu 75 źrodło rozwiń
W tym roku, ze względu na wiadomo jaki wirus przenieśliśmy Dotnetos Conf na rok kolejny. Aby dalej dzielić się wiedzą zorganizowaliśmy Dotnetos Week, czyli 5 solidnych sesji dostarczonych do Twojego komputera. Zapraszamy!
Sztuka programowania 156 dni, 59 minut temu 74 źrodło rozwiń
Sztuka programowania 156 dni, 59 minut temu 167 źrodło rozwiń
Tematem dzisiejszego odcinka są bazy danych. Tak jak poprzednio, zamiast gotowego rozwiązania skupię się bardziej na możliwościach, a nie konkretnym wyborze. Ponieważ aplikacja dla Ligii Mistrzów jest projektem typu greenfield to całe szczęście nie musimy nic migrować, a jedynie zastanowić się, gdzie chcielibyśmy mieć dane. Jest oczywiście jeden problem w specyfikacji.
W dzisiejszym wpisie będę chciał Ci pokazać dość ciekawą bibliotekę – Ben.Demystifier. Może uznasz ją za ciekawostkę, ale jej dodanie i wykorzystywanie nie jest problematyczne czy czasochłonne. A może później ułatwić szukanie błędów i analizowanie logów. Tytułowy Ben.Demystifier to biblioteka, która zmienia zawartość wygenerowanego stack trace w momencie wystąpienie wyjątku. Na przestrzeni 20 lat istnienia C# Microsoft dodawał nowe funkcjonalności do języka, z...
✅ Chcesz poznać podstawy .NET CORE CLI ❓ ✅ Masz dosyć zakładania w kółko tych samych projektów i chciałbyś mieć skrypt od tego ❓ ❗Jeśli tak, to zapraszam na mój wpis❗
Imagine we have a simple class, a wrapper around some array of structs (better data locality etc.) ...
Sztuka programowania 157 dni, 15 minut temu 61 źrodło rozwiń
Ostatnio pisałem o tym, co możemy zrobić, gdy nasze metody zwracają rezultat i chcemy go zmapować na odpowiedni kod http (tutaj). W tym poście podam podobne rozwiązanie, gdy nasze metody rzucają wyjątki, zamiast zwracać rezultat.
Kontynuacja poprzedniego wpisu o minikomputerze 8085.
Wszystko o metodach rozszerzających w C#
Sztuka programowania 157 dni, 15 minut temu 85 źrodło rozwiń
Czytanie nagłówków żądania jako obiekt w ASP.NET CorePosted in Uncategorized. Odczytywanie nagłówków jest standardową operacją w ASP.NET Core i jest używane od wieków. Napisałem nawet post podsumowujący wszystkie metody przekazywania parametrów: ASP.Net Core in .NET 5 – przekazywanie parametrów do akcji. W ASP.NET Core wprowadzono przydatne atrybuty do obsługi parametrów w metodach kontrolera, takich jak [FromQuery] lub [FromHeader]. Ale czy istnieje sposób na użycie tych atrybutów i odczytanie nagłówk...
We all use libraries from NuGet tremendously often. But how many times you’ve created your own, even the simplest library that is being published there? I expect, not so often… So do I. Thus, I decided to make the super simple example of doing that, while utilizing the new and shiny GitHub Actions for all automations.
Nie przekacuj parametrów w ten sposób w Entity Framework Core 5 Niedawno napisałem post o wykonywaniu poleceń SQL w Entity Framework Core 5: Wykonanie polecenia SQL w Entity Framework Core 5. Jeden z czytelników zauważył, że popełniłem duży błąd podczas przekazywania parametrów. Przyjrzyjmy się bliżej.
Sztuka programowania 159 dni, 8 minut temu 129 źrodło rozwiń
While I was learning about bicep I found Cloud Maker – a really nice tool for creating and managing cloud infrastructure. They started with a tool for drawing cloud infrastructure diagrams – for Azure, AWS, and GCP. Now they are adding a possibility to deploy what you have on your diagram – how cool is that?
Pasja a początki w IT. Czy musimy być pasjonatem od samego początku? Trochę bardziej psychologiczne spojrzenie na IT.
Sztuka programowania 159 dni, 8 minut temu 80 źrodło rozwiń
Cześć, dziś krótko rzucimy okiem na dosyć “nowy” poziom izolacji transakcji bazodanowej, na który natknąłem się czytając książkę Designing Data-Intensive Applications. Mowa o Snapshot Serializable Isolation. Zacznijmy jednak od przypomnienia, jak działają poziomy izolacji Snapshot i Serializable oraz po co w ogóle istnieją.
Bazy danych i XML 159 dni, 8 minut temu 45 źrodło rozwiń
This is video is the start of a brand new series of videos about C# / CLR internals. We're going to look at C# Switch Case Internals and what interesting things happen under the hood and how well it performs as compared to if-else statements.
Sztuka programowania 159 dni, 8 minut temu 24 źrodło rozwiń
Na początku września opublikowałem pierwszy wpis o Azure Logic App. Był on wprowadzeniem do tej usługi – pokazałem jej działanie na prostym przykładzie, który pobierał informacje o pogodzie i zapisywał ją w Azure Storage. W tym wpisie chciałbym pokazać Ci bardziej rozbudowany przykład. Przy okazji którego przedstawię kolejne kwestie związane z budową aplikacji w Azure Logic App.Przykład Tym razem przykład będzie dużo bardziej rozbudowany i będzie zawierał więk...