Programowanie to przygoda. Naprawdę. Siadając do komputera i chcąc coś zaprogramować igracie z losem. Jesteście jak bohater antycznej tragedii, który jakby się nie szarpał, jak nie manewrował i tak przeżyje przygody jakich się nie spodziewał.
Strona głównaUżytkownik
landeeyo | użytkownik
Przychodzimy do pracy. Współtworzymy jakiś-tam produkt cyfrowy. Bierzemy za to pieniądze, kupujemy produkty wytworzone przez innych ludzi z innych kontynentów. Niby wiemy, że do czegoś ta nasza praca się przydaje, że jest gdzieś na wysokim poziomie jakieś jej uzasadnienie, ale z perspektywy mikro ono po prostu, zwyczajnie nie istnieje.
Z książki tej dowiecie się na czym polega praca w charakterze programisty. Poznacie specjalizacje, wady i zalety zawodu, ścieżki awansu i kariery, zarobki. Przeczytacie w niej o podstawach teoretycznych: systemie binarnym, działaniu procesora, językach programowania, bazach danych i narzędziach, jakich używają w pracy programiści. Dowiecie się, czy programista musi znać matematykę oraz jakie predyspozycje pomogą wam w byciu koderem. Poznacie też kilka słów z programistycznego slangu. Mówiąc krótko – prze...
Pieniądze w IT to gorący temat. Jak zresztą w każdym zawodzie. W branży cyfrowej jednak o tyle gorący, że pieniądze są zwykle większe. Podwyżka programisty może być równa jednej trzeciej albo i połowie pensji kelnera, więc jest się czym emocjonować…
...korporacyjne proxy, antywirusy i innego rodzaju oprogramowanie monitorujące jest w stanie ograniczyć wydajność programisty – moim zdaniem – nawet o połowę. Coś co w normalnych warunkach zajmuje 2 minuty może w takim środowisku zająć minut 10, a to już wystarczająco, by deweloper się zirytował i rozproszył. 2 minuty pozwolą pozostać we flow, a 10 minut frustracji przerodzi się w wizytę w kuchni albo chill-roomie, a następnie w kolejne kwadranse spędzone na powrocie do skupienia.
Zarabiają te 15k, w pracy się nie spocą i co oni wiedzą o życiu… Poszliby do prawdziwej roboty, wstali o czwartej rano, wymrozili łapy, to by dopiero zrozumieli. I jeszcze narzekają. Że Fifa z zeszłego roku, że owocowe czwartki w pandemii nie wjeżdżają pod drzwi home office, że rekruterka pomyliła im imię…
Zdemotywowany zespół programistów to utrapienie. Kosztowne i nieprzyjemne. W przeciwieństwie do pracy fizycznej, którą latami wykonywano pod przymusem bata, praca umysłowa jest ciężka lub niemożliwa do wyegzekwowania siłą… Oto siedem oznak, że zespół jest zdemotywowany...
Obserwowanie własnej pracy to nie tylko uczenie się trików. To także korygowanie szkodliwych nawyków. Sami możemy nie zauważyć, jak wiele czasu marnujemy na pewne czynności, dopóki ktoś inny nie zwróci nam uwagi, że można to zrobić lepiej, szybciej, prościej, wydajniej. Programując w parach uczymy się sprawności w działaniu, korygujemy się wzajemnie. To wielka wartość.
Sztuka programowania 1552 dni, 15 godzin, 22 minuty temu 71 źrodło rozwiń
Jak mówi przysłowie – jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Czym jest dług techniczny? Tym właśnie co na obrazku powyżej. Jest tymczasowym rozwiązaniem, które w miarę upływu czasu stało się problemem...
Sztuka programowania 1566 dni, 16 godzin, 9 minut temu 78 źrodło rozwiń
Programista 15k – legenda polskiej branży IT, wzorzec sukcesu wykonany ze stopu pracowitości (90%) i pychy (10%), przechowywany w Raszynie pod Warszawą. To o nim pisane są artykuły o clickbaitowych nazwach. To przed nim drżą korporacyjne budżety. To o nim myśli rodzina, gdy słyszy, że jesteś programistą. Jak piękne jest życie programisty 15k? Czy jest usłane najczulszymi płatkami róż, oddzielonymi starannie od kolców?
Jest taki stary, suchy dowcip, że bezrobocie programisty to najgorsze piętnaście minut w jego życiu. Czyżby?
Estymacja się nie udała, deadline nas pokonał, nie wyrobimy się. Manager dorzuca ludzi do projektu, ale okazuje się to być gaszeniem pożaru benzyną. Poznajcie prawo Brooksa.
Zatrudniasz się jako programista. Dostajesz powolny komputer. Nie ma na nim oprogramowania, które pozwala na wydajną pracę. Sporo stron w internecie jest zablokowanych. Nie możesz wybrać sobie klawiatury ani myszy, krzesła też wszyscy mają takie same. Brzmi znajomo?
Mimo złożoności, jest w programowaniu duch rękodzieła. (...) Pracujemy nieraz nad arcydziełami koronkowej abstrakcyjnej twórczości, rozpiętymi na setki tysięcy linii kodu w sposób jakbyśmy toczyli wazę za czasów dynastii Han.
Sztuka programowania 1727 dni, 16 godzin, 20 minut temu 73 źrodło rozwiń
Masz do wydania milion dolarów i pomysł na produkt. Co robisz? Rekrutujesz najlepszych ludzi i wierzysz, że ich doświadczenie sprawi, że powstały zespół efektywnie wytworzy oprogramowanie wysokiej jakości, prawda?
Widziałem projekty. Wielkie projekty. Małe projekty. Długie i krótkie. Zabite przez Scrum.
Czy zrozumienie przepisu kuchennego jest trudne? Czy jest trudniejsze od napisania go? Czy zrozumienie przepisu kuchennego sprzed trzydziestu lat jest trudniejsze od zrozumienia przepisu sprzed tygodnia? Czytanie kodu źródłowego jest trudniejsze, niż jego pisanie. Dlaczego?
Sztuka programowania 1805 dni, 14 godzin, 59 minut temu 121 źrodło rozwiń
Programowanie tradycyjnie kojarzone jest z matematyką. W Polsce wydziały informatyki są najczęściej połączone z wydziałami matematyki. Czy jednak informatyka to aby na pewno dziedzina matematyki?
Większość programistów w Polsce nauczyła się programować na studiach. I choć brzmi to niebywale – w większości z nas wciąż tkwią nawyki z tamtego okresu. Nie są to nawyki chlubne...
Sztuka programowania 1893 dni, 14 godzin, 56 minut temu 287 źrodło rozwiń
Kiepscy programiści często wypowiadają słowa klucze, po których da się ich poznać. Oto kilka zdań, jakie można od nich usłyszeć...
Sztuka programowania 1904 dni, 14 godzin, 54 minuty temu 460 źrodło rozwiń