W poprzednim wpisie poruszyłem tematykę transakcji biznesowych w systemach rozproszonych, przedstawiając różne sposoby na ich projektowania i kontrolowanie. Dziś, zgodnie z zapowiedzią przedstawię kod C#, który będzie niczym innym jak implementacją hybrydową wzorca saga/oraz process manager. Bez zbędnego przedłużania, zaczynajmy! Chronicle – potrzeba matką wynalazków… Jeżeli czytałeś/aś...
Programowanie rozproszone 1866 dni, 15 godzin, 53 minuty temu 352 źrodło rozwiń
Cykl chatboty odcinek #2 opisuje, jak stworzyć w C# najprostszego EchoBota, który będzie z nami rozmawiał.
Sztuka programowania 1868 dni, 16 godzin, 16 minut temu 74 źrodło rozwiń
This post is a follow-up to my previous one regarding usage of HttpClientFactory in Azure Functions. The approach I've taken previously is no loner the best one and I wanted to revisit it.
W dzisiejszym odcinku cyklu „Wzorce projektowe w programowaniu systemu Dynamics 365 CE” przyjrzę się możliwości wykorzystania wstrzykiwania zależności w kodzie tworzonych przez nas rozszerzeń. Opiszę również przykładową implementację klasy pluginu, która wykorzystywać będzie wyżej wymieniony mechanizm za pomocą biblioteki Simple Injector (https://simpleinjector.org).
Od zawsze trochę męczyło mnie to, że jak dodaję nowy interfejs wraz z klasą go implementującą, to muszę pamiętać jeszcze o rejestracji go w kontenerze wstrzykiwania zależności. Aż w pewnym momencie trafiłem na bibliotekę Scrutor i od razu programowanie stało się przyjemniejsze.
W poprzednim wpisie wyjaśniłem na szybko co to Data Lake. Teraz dowiesz się z jakich warstw się składa i co się pod nimi kryje.Transient Loading Zone Jest to pierwsza warstwa do której trafiają dane do naszego Data Lake-a. Mogą to być np.: pliki, logi, dane z baz, hurtowni, wyniki procesów ETL, stream-y i wyniki zapytań jakiegoś API. Warstwa ta odpowiada za kontrole jakości. Nikt nie chce śmieci w swojej bazie. Wadliwe dane lepiej odrzucić, jednostki sprowadzić do metrycznych (lub odwrotnie) i tak dal...
Architektura 1874 dni, 15 godzin, 54 minuty temu 111 źrodło rozwiń
Dzisiaj odcinek o wyzwalaczach dla Azure Data Factory. W tym odcinku zobaczycie jak uruchomić wasz przepływ czasowymi wyzwalaczami opartymi o kalendarz oraz kroczące okna zdarzeniami na blob storage na żądanie za pomoca logic apps
Kompleksowy kurs online wprowadzający w świat nowoczesnej architektury mikroserwisów z wykorzystaniem metodyki Event Storming oraz najpopularniejszych technologii takich jak: .NET Core, Docker, Kubernetes, Istio Service Mesh i wiele innych!
Byłam ostatnio na konferencji BBQ4IT, gdzie uczestniłam w warsztatach Tomka Dubikowskiego „From Great Engineer to Great Leader”. Jednym z ważnych puntków tych warsztatów była inteligencja emocjonalna (EQ – emotional quotient). I o tym właśnie będzie wpis.
Two weeks ago .NET Core 3.0 was officially published. Together with the new framework version, Visual Studio 2019 got support for a long-awaited C# 8.0. The complete list of the new language features is available here on the MSDN, but the one that deserves special attention is Nullable reference types. In this blog post, I will show you how to use this new language feature and how to achieve similar benefits if you still cannot use .NET Core 3.0 in your projects.
Czyniąc długą historię krótką- jeśli osql nie wspiera ficera- sprawdź czy z nazwą pliku wszystko w porządku (np czy nie ma spacji) - case study.
Bazy danych i XML 1878 dni, 15 godzin, 56 minut temu 140 źrodło rozwiń
Today I'm trying to give you some tips on approaching an unknown codebase. How do you manage to quickly find yourself in new code you don't know? How do you manage to join a new project?
Sztuka programowania 1879 dni, 16 godzin, 31 minut temu 116 źrodło rozwiń
W poprzednim wpisie (Big Data to 3 słowa) wspomniałem z jakimi wyzwaniami mierzy się Big Data. Dotyczy to również architektury. Wykorzystywana wcześniej EDW (Enterprise Data Warehouse) nie pasuje do nowych standardów. Opracowano nową architekturę o bardzo obrazowej nazwie Data Lake (dosłownie Jezioro Danych). Wyobraź sobie te wszystkie górskie potoki (nazwa strumień danych nie wygląda na przypadkową), które spływają do jeziorka z którego wszyscy korzystają… ale najpierw przyjrzyjmy się co było nie tak w ...
Architektura 1879 dni, 16 godzin, 31 minut temu 69 źrodło rozwiń
Dzisiaj szybki wstęp do jednej z moich ulubionych usług w zakresie przetwarzania wiadomości w Azure, czyli Azure Event Grid. W tym odcinku opowiem o używaniu wbudowanych zdarzeń w Azure oraz o customowych zdarzeniach. Kilka demek oraz overview dzialania usługi.
Kolejny odcinek z cyklu o Bounded Contextach - tym razem czym jest ostateczna spójność i dlaczego warto ją stosować przy wykorzystaniu kontekstów.
Sztuka programowania 1881 dni, 15 godzin, 57 minut temu 165 źrodło rozwiń
Outbox pattern is simple, yet powerful tool. Let’s see how does it work and what are the consequences of applying it. With outbox, instead of sending a message over the wire to message broker, we save a message to our microservice database as part of current business transaction. This way we achieve internal consistency inside our service. No messages will be sent if a transaction is rolled back...
Sztuka programowania 1881 dni, 15 godzin, 57 minut temu 136 źrodło rozwiń
Bbq4it to konferencja organizowana w ramach BBDays4IT. Jest to cały tydzień różnego rodzaju spotkań organizowanych w Bielsku-Białej, zakończony hackatonem. Pierwszy raz wybrałam się na ten event. Czy było warto?
Kto z nas nie słyszał o regule DRY? Zastanawialiście się jednak, czy złote zasady w programowaniu są wieczne? Co jeśli reguła DRY nie jest już aktualna?
Sztuka programowania 1882 dni, 15 godzin, 53 minuty temu 307 źrodło rozwiń
Co to jest w ogóle Big Data? Słyszymy o systemach Big Data, technologiach Big Data, rozwiązaniach Big Data… a nawet o systemach klasy Big Data. Jest to trochę takie słowo wytrych, buzzword które nabrało popularności i się „sprzedaje”. Poniżej opisałem to co kryje się pod tym terminem według mnie. Termin Big Data najczęściej kojarzony jest z technologią Hadoop, czyli podejściem do rozproszonego przetwarzania danych wykorzystującego technikę MapReduce. Czy Hadoop to Big Data? Nie, nie tylko. Jak widać np....