Strona głównaUżytkownik

manio143 | użytkownik

manio143
manio143
1 748,52
2439 dni, 16 godzin, 8 minut temu
4 marca, 2016
dotnetomaniak.pl

Zacząłem ostatnio pracować nad aplikacją do certyfikowania sędziów dla Polskiej Ligi Quidditcha. Postanowiłem napisać ją w F# i Suave, mając na celu zrobić jak najlepszą robotę pod względem bezpieczeństwa. Postanowiłem zaimplementować swój własny system sesji, który jest prostszy od gotowego w Suave.

Tagi: .Net, cookies, F#, session, web
Dziel się z innymi:
Tworzenie systemu sesji aplikacji webowej | MD Tech Blog

Web 2435 dni, 20 minut temu manio143 130 źrodło rozwiń

O narzędziu CodeFormatter, służącym do formatowania projektów dotnetowych, działający z linii poleceń zarówno pod Windowsem jak i pod Linuxem pod Mono. Do tego napisałem skrypt instalujący go na Linuxie.

Dziel się z innymi:
Formatowanie kodu dotnetowego | MD Tech Blog

Narzędzia 2479 dni, 14 godzin, 9 minut temu manio143 154 źrodło rozwiń

Czasem się zdarzy, że postanowicie upublicznić prywatne repo, ale znajdujecie w nim plik konfiguracyjny, w którym na sztywno wpisaliście swoje hasło, którego używacie też gdzieś indziej (o tym, że jest to problemem przeczytasz w moim artykule o hasłach). Jak w miarę prosty sposób usunąć lub zmienić to hasło w historii? Mówimy tu o repozytorium Git, najlepszego systemu kontroli wersji.

Tagi: git
Dziel się z innymi:
Poprawianie historii | MD Tech Blog

Narzędzia 2504 dni, 13 godzin, 1 minutę temu manio143 87 źrodło rozwiń

Miałem przyjemność polecieć do Stanów Zjednoczonych, do Seattle i wziąć udział w konferencji Microsoft Build. Jest to największa konferencja MS dla deweloperów, podczas której ogłaszają nowości, nad którymi pracują. Postanowiłem opisać całą moją przygodę oraz wybrane nowinki.

Tagi: Build, Microsoft
Dziel się z innymi:
Microsoft Build 2017 | MD Tech Blog

Inne 2521 dni, 5 godzin, 50 minut temu manio143 89 źrodło rozwiń

Każdy z nas używa haseł jako mechanizmu autenfikacji na setkach portali internetowych. Dużo się mówi o tym, że hasło powinno być bezpieczne. Ale wiele ludzi, w tym ja do niedawna, nie przejmuje się takimi detalami… W tej historii opowiem wam jak w ciągu kilku godzin zmieniłem moje nastawienie do haseł i podam kilka rad jak być bezpieczniejszym w sieci. Wszystko zaczęło się kilka dni temu...

Hasła | MD Tech Blog

Daj się poznać 2017 2536 dni, 2 godziny, 34 minuty temu manio143 159 źrodło rozwiń

W ostatnim poście mieliście szansę zobaczyć już jaką formę będzie miała moja funkcja przetwarzająca input z klawiatury. Teraz nieco wgłębimy się w temat. W klasie KeyboardInfo znajdziemy informacje o stanie naszej klawiatury...

Tagi: F#, Gra, keyboard
Dziel się z innymi:
Przetwarzanie klawiatury w SadConsole | MD Tech Blog

Daj się poznać 2017 2585 dni, 1 godzinę, 35 minut temu manio143 28 źrodło rozwiń

Zależności określają, jak klasa lub moduł wykorzystuje inną klasę lub moduł. W zakresie globalnym biblioteki mają zależności, korzystając z funkcjonalności innych bibliotek. Tylko te zależności mogą się rozrosnąć i wprowadzić dodatkową złożoność w naszej aplikacji. W F# nie można tworzyć cyklicznych zależności ze względu na kolejność kompilacji kodu. Ale jak ich omijać podczas programowania?

Tagi: F#, Gra, zależności
Dziel się z innymi:
Unikanie cyklicznych zależności | MD Tech Blog

Daj się poznać 2017 2589 dni, 1 godzinę, 14 minut temu manio143 64 źrodło rozwiń

Bardzo często pracując z cudzą biblioteką zetkniemy się z tym, że dane rozwiązanie jest szersze, bądź inaczej zrobione, niż to czego potrzebujemy. Dlatego warto napisać wrapper, czyli jakiś interfejs dostępu do funkcjonalności biblioteki, ale na naszych warunkach.

Tagi: .Net, F#, Gra, Wrapper
Dziel się z innymi:
Sztuka wrappowania | MD Tech Blog

Daj się poznać 2017 2590 dni, 15 godzin, 23 minuty temu manio143 134 źrodło rozwiń

Czas zacząć pracę na grą Mars-Buggy. Moje posty będą miały nieco tutorialową formę, aby ułatwić mi samemu pracę z SadConsole w przyszłości. Zobaczymy jak zainstalować i uruchomić prostą aplikację, korzystającą z SadConosole.

Tagi: F#, Gra, MonoGame
Dziel się z innymi:
Pierwsze kroki z SadConsole | MD Tech Blog

Daj się poznać 2017 2596 dni, 15 godzin, 31 minut temu manio143 49 źrodło rozwiń

Nadeszła kolejna edycja konkursu Daj Się Poznać i mimo iż początkowo byłem niechętny, żeby się zarejestrować, to w końcu jednak to zrobiłem. Ten post będzie wprowadzeniem do mojego projektu: Mars-Buggy, prostej gry konsolowej, którą chcę napisać w F#.

Tagi: F#, Gra
Dziel się z innymi:
Mars-Buggy - DSP17 | MD Tech Blog

Daj się poznać 2017 2600 dni, 22 godziny, 33 minuty temu manio143 16 źrodło rozwiń

Azure jest świetną platformą chmurową, ma dużo opcji i dość sensowny panel administracyjny. Jego główną wadą jest cena, choć dla dużych firm nie będzie ona stanowiła problemu. Studenci zaś mogą skorzystać z darmowej oferty Microsoft Azure for Students. Jednak aby uruchomić moją aplikację F# + Suave na Azurze musiałem się nieco namęczyć.

Tagi: Azure, F#, web
Dziel się z innymi:
F# na Azurze | MD Tech Blog

Web 2605 dni, 15 godzin, 42 minuty temu manio143 29 źrodło rozwiń

W ostatnim poście napisałem na końcu, że mój algorytm jest O(n^2). Co to właściwie oznacza? Problem złożoności obliczeniowej to pytanie “Jak długo mój algorytm będzie działał?” Najprostsza odpowiedź jest “To zależy”. Ale od czego?

Dziel się z innymi:
Złożoność obliczeniowa | MD Tech Blog

Sztuka programowania 2609 dni, 13 godzin, 2 minuty temu manio143 151 źrodło rozwiń

Wpadłem ostatnio na pomysł, aby przeanalizować jakie pytania są najczęściej zadawane na StackOverflow. Ponieważ wiele słyszałem, jaki to F# jest pomocny w analizowaniu danych, to postanowiłem napisać w nim skrypt, który mi pomoże. Zacząłem od pobrania paczki FSharp.Data...

Tagi: analiza, API, F#, nlp
Dziel się z innymi:
Analizowanie pytań na StackOverflow | MD Tech Blog

Inne 2611 dni, 22 godziny, 48 minut temu manio143 187 źrodło rozwiń

W programowaniu funkcyjnym pracuje się często znacznie bliżej matematyki, a co za tym idzie pewne pojęcia brzmią bardzo skomplikowanie choć wcale takie być nie muszą. Dziś zobaczymy czym jest monada oraz jak F# ułatwia nam korzystanie z monad przez wyrażenia komputacyjne.

Dziel się z innymi:
Monady i wyrażenia komputacyjne | MD Tech Blog

Sztuka programowania 2614 dni, 10 godzin, 49 minut temu manio143 107 źrodło rozwiń

Mam konto na Twitterze od roku i nadal zadziwia mnie ilość informacji jaka przepływa przez niego każdego dnia. Odkąd prowadzę bloga, około raz w tygodniu wrzucam tweet z informacją o nowym poście. Do tego często rano, gdy jadę z rodzicami do Warszawy, to podczas gdy oni słuchają informacji w radiu, ja przeglądam mój feed. Jak się ma Twitter do programowania?

Dziel się z innymi:
Programowanie, a obok Twitter | MD Tech Blog

Inne 2637 dni, 12 godzin, 33 minuty temu manio143 194 źrodło rozwiń

Ostatnio zacząłem pisać aplikację webową w F# i Suave, w której korzystam z bazy danych. Poniżej opiszę dwie metody, za pomocą których można się odwołać do danych z bazy. - SQLTypeProvider oraz Dapper

Dziel się z innymi:
Dostęp do danych w F# | MD Tech Blog

Bazy danych i XML 2640 dni, 1 godzinę, 19 minut temu manio143 65 źrodło rozwiń

Najpopularniejszym frameworkiem webowym dla aplikacji .NET jest ASP.NET MVC. Pracując w C# sprawdza się on się świetnie, ale bazuje na obiektowym paradygmacie programowania, co nie do końca współgra z funkcyjnym podejściem F#. Na szczęście jest Suave, który pozwala na proste i funkcyjne pisanie aplikacji w F#.

Tagi: .Net, fsharp, suave, web
Dziel się z innymi:
F# web z Suave | MD Tech Blog

Web 2646 dni, 17 godzin, 6 minut temu manio143 77 źrodło rozwiń

Wczoraj opisałem pusty projekt, który dostajemy w Visual Studio, tworząc projekt F# > Android. Dziś czas na zbudowanie krok po kroku naszej pierwszej aplikacji - prostej listy zadań.

Tagi: .Net, F#, ToDo, Xamarin
Dziel się z innymi:
Aplikacja To Do - Xamarin | MD Tech Blog

Inne 2673 dni, 16 minut temu manio143 125 źrodło rozwiń

Dziesiejszym rynkiem rządzą aplikacje mobilne. Zazwyczaj tanie (względnie), ale przy dużej ilości użytkowników twórcy zarabiają miliony. Dlatego warto umieć tworzyć aplikacje mobilne. A najlepiej tworzyć je na platformie, którą się zna i lubi - .NET

Tagi: .Net, F#, Xamarin
Dziel się z innymi:
Xamarin i F# - Wprowadzenie | MD Tech Blog

Inne 2678 dni, 1 godzinę, 41 minut temu manio143 51 źrodło rozwiń

Życie jest pełne wyborów, ale czasem trzeba dodać “why not both?”. Uwielbiam .NET, jest prosty do opanowania, pozwala na szybkie tworzenie aplikacji i ma bogatą bibliotekę standardową. Jednocześnie lubię pracować na Linuxie, ponieważ mogę instalować aplikacje i biblioteki jednym poleceniem w terminalu, mam szeroki wybór powłok graficznych, jest często szybszy i zajmuje mniej miejsca na dysku niż Windows. Czy jestem w stanie pogodzić .NET i Linux?  Tak!

Dziel się z innymi:
Dotnetowiec na Linuxie | MD Tech Blog

Narzędzia 2681 dni, 2 godziny, 1 minutę temu manio143 305 źrodło rozwiń

1 2 3

Najaktywniejsi w tym miesiącu