Subiektywne spojrzenie na postęp który dokonał się w dziedzinie wytwarzania oprogramowania i zbieraniu wymagań na przestrzeni lat.
Umiejętności związane z usługami chmury publicznej, są jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku. Architekt chmury to cel niejednej z osób w środowisku IT. W tym odcinku rozmawiam z Markiem Grabarzem, architektem usług w chmurze publicznej, Microsoft MVP. Marek posiada doświadczenie w dużych, międzynarodowych wdrożeniach usług w chmurze publicznej i nie tylko. Opowiada o tym jak kształtowała się jego kariera, jakich umiejętności należy nabyć i co robi architekt chmury publicznej.
Pierwszy wpis na blogu i zarazem mój debiut. Co prawda ten artykuł z .NET powiązany nie jest - ale nie wykluczam w przyszłości i takich z pogranicza .NET – Data ;) Każdy feedback będzie mile widziany.
Programowanie rozproszone 493 dni, 10 godzin, 19 minut temu 25 źrodło rozwiń
LukaszPosted on Imagine you’re starting to develop a new feature… and this time you decide to do it right. So, you started with Test-Driven development, because it’s part of your ethic to write tests (a surgeon never asks whether they should wash their hands before an surgery). It felt so good. And it felt so right. You’re satisfied with your code design and the fact that you’ve started with tests. And hey, the code coverage is pretty good too! You deployed this code to production and it is working rea...
Sztuka programowania 493 dni, 10 godzin, 19 minut temu 46 źrodło rozwiń
Events projections may get tricky and complicated. I decided to tackle one of the non-trivial cases in my new blog post. I wrote about how to create projections of events for nested object structures? Comments are welcome!
Architektura 496 dni, 10 godzin temu 40 źrodło rozwiń
As you may know, I’m an active Open Source contributor. I decided to write a set of thoughts and suggestions based on my experience on starting your journey with Open Source.
Sztuka programowania 496 dni, 10 godzin temu 41 źrodło rozwiń
W tym artykule napiszemy całą logikę naszego kalkulatora w windows forms.
Sztuka programowania 496 dni, 10 godzin temu 43 źrodło rozwiń
Dziś będzie trochę o bazach danych. To nie tylko tabelki i operację CRUD, potrafią zrobić zdecydowanie więcej. Chciałbym dzisiaj przybliżyć możliwości biblioteki Entity Framework Core związaną z obsługą widoków.Czym jest widok? Zacznijmy od początku, czyli zdefiniowania czym jest widok. Zaglądając do wikipedi otrzymamy bardzo ładną definicję: Widok (perspektywa) to logiczny byt (obiekt), osadzony na serwerze baz danych. Umożliwia dostęp do podzbioru kolumn i wierszy tabel lub tabeli na podstawie zapyta...
Większość aplikacji, jakie tworzymy, to tak zwane aplikacje single tenant. Czyli mamy jedną instancję aplikacji dla pojedynczego klienta/firmy/organizacji, lub w ogóle nie myślimy o takich rzeczach na poziomie samej aplikacji. Gdy pojawia się druga firma, to po prostu stawiamy dla niej nową instancję i wszyscy są zadowoleni. Są natomiast sytuacje, w których taki model działania aplikacji nie sprawdzi się. Na przykład w aplikacjach SaaS (software as a service) ...
Architektura 496 dni, 10 godzin temu 71 źrodło rozwiń
ProgramowanieNapisz komentarz Dziś wstępnie przyjrzymy się tematowi, który nieśmiało zyskuje ostatnio popularność. Są to testy mutacyjne. W jaki sposób możemy testować nasze testy? Co nam to daje? Dlaczego testy mutacyjne są świetnym uzupełnieniem code coverage? Jak „za darmo” wygenerować nowe przypadki testowe dla naszego kodu? Jeśli zainteresowały Cię te pytania, zapraszam do lektury 😉 Spis treściCo to są testy mutacyjne?Code coverage vs testy mutacyjneNarzędzia do testów mutacyjnychCo nam dają test...
Rozważasz zostanie Tech Liderem? Rola poza sporą dawką odpowiedzialności i konieczności podejmowania trudnych decyzji, może być również zachwycająca i satysfakcjonująca. Nie jest ona dla wszystkich, więc warto przyjrzeć się rodzajom wyzwań, jakie możesz napotkać na swojej drodze.
Używanie kontenerów bardzo ułatwia lokalne programowanie. W szczególności gdy nasz projekt jest rozbudowany i wykorzystuje różne elementy infrastrukturalne, takie jak baza danych, storage, kolejki i tym podobne rzeczy. Dzięki dockerowi możemy w kilka chwil postawić lokalne środowisko do pracy bez konieczności spędzania długich godzin na instalowaniu niezbędnych komponentów. W tym wpisie pokażę Ci, w jaki sposób postawić w dockerze SQL Server, jak go skonfigurow...
Bazy danych i XML 504 dni, 10 godzin, 1 minutę temu 140 źrodło rozwiń
Developers like to complain about the lack of documentation. They complain even more when they have to write it. I gathered my advice on how to successfully do documentation without the maintenance burden.
Poprzedni wpis nt. biblioteki Dapper był tylko małą zachętą do sprawdzenia tej biblioteki, przetestowania jej i sposobu jej integracji w Twoim kodziku. Tutaj poruszę temat trochę szerzej, z punktu widzenia kategorii ORMów. Kodziku nie będzie 😉
Mikroserwisy muszą być wspomniane przynajmniej raz na kilka artykułów, podobno w innym wypadku blog jest uznawany za archaiczny. Korzystając z tej architektury łatwo jest jednak strzelić sobie w stopę. Systemy oparte na zdarzeniach mają wiele zalet - niski coupling, ułatwiona komunikacja z biznesem oraz duża elastyczność.
Architektura 507 dni, 10 godzin, 21 minut temu 131 źrodło rozwiń
Praktyczne różnice pomiędzy C# a Vb.Net Od około półtora roku pracuję w projekcie, który początkowo był napisany w Vb.Net, ale teraz nowszy kod jest tworzony w C#. To świetny przykład tego, jak jeden projekt można napisać w dwóch językach, a kod w Vb.Net może odwoływać się do C# i na odwrót. Vb.Net i C# są bardzo podobne i są kompilowane do tego samego języka pośredniego, ale niektóre różnice są bardziej zaskakujące niż inne.
Sztuka programowania 512 dni, 9 godzin, 20 minut temu 62 źrodło rozwiń
Tworzenie pierwszej aplikacji w windows forms w C#.
Sztuka programowania 512 dni, 9 godzin, 20 minut temu 83 źrodło rozwiń
Tym razem już na pewno 71. odcinek podcastu a w nim temat, który wyniknął z rozmowy odnośnie architektur sterowanych zdarzeniami. Rozmawiamy o tym jak to się programowało dawno temu i czy było prościej. Zastanawiamy się czy R# lub też inne „pomagajki” sprawiają, że piszemy kod niechlujnie czy jednak jest to niezależne od tego w czym piszemy nasz kod. Miłego słuchania.
W poprzednim wpisie pokazałem, w jaki sposób za pomocą biblioteki Scrutor dodać do wbudowanego kontenera dependency incjection w .NET Core/.NET 5 automatyczną rejestrację typów. Scrutor poza skanowaniem udostępnia również możliwość rejestrowania dekoratorów, za pomocą których możemy nawet w sposób dynamiczny konfigurować zachowanie typów w naszej aplikacji. A to wszystko bez zmiany kodu typu, do którego będziemy dodawali zachowanie.Wzorzec dekorator Dekorator ...
It’s intriguing how our perspective on software development changed in the last few years. We transformed from the on-premise age to the cloud era. Cloud is no longer a “buzz word”. I wrote my (not) obvious observations on how money in Cloud impacts Architectural decisions.