Post ma na celu ukazanie kilku ciekawych własności C# i CLR, o których niewielu programistów pamiętam, a których znajomość może oszczędzić niespodziewanych wystąpień NullReferenceException.
Strona głównaUżytkownik
vveasel | użytkownik
Targetowanie projektu na architekturę x86 przy współpracy z natywnymi bibliotekami może nie być eleganckim rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli dostępna jest w wersji 32 i 64 bitowej. Można tego uniknąć dokonując wyboru wersji biblioteki natywnej w czasie wykonywania programu.
.Net w wersji 4.0 wprowadził pojęcie Corupted Stare Exception. Wiedza o nich jest dość istotna, gdyż domyślnie nie są wyłapywane nawet przez ogólny blok catch(Exception), a także blok finally.
Tworzenie obiektów w .Net jest utożsamiane z zarezerwowaniem dla nich pewnej pamięci, a następnie wykonaniem konstruktora(domyślnego lub parametryzowanego). Jednak w pewnych przypadkach wykonywanie kodu zawartego w konstruktorze może być niepożądane. Istnieje jednak sposób by tego uniknąć.
Istnieją 4 słowa kluczowe, o których istnieniu wie niewielu programistów C#: _arglist, _refvalue, _makeref, _reftype. Stanowią one jednak ciekawostkę, o której istnieniu warto mieć pojęcie. Oficjalna dokumentacja(C# Keywords) nie wspomina o nich. Można jednak szybko przekonać się o ich istnieniu, gdyż Visual Studio podświetla je podobnie jak inne słowa kluczowe.
Wystąpienie BadImageFormatException, wśród doświadczonych developerów, rodzi pytanie czy przez przypadek nie została załadowana zewnętrzna biblioteka w złej wersji- 32 lub 64 bitowej. Nie jest to jednak jedyna przyczyna występowania tego wyjątku.