Strona głównaUżytkownik

Rafał Hryniewski | użytkownik

Rafał Hryniewski
Rafał Hryniewski
2 318,05
2193 dni, 22 godziny, 54 minuty temu
29 marca, 2016
dotnetomaniak.pl

...oto jest pytanie! Po długiej przerwie w pisaniu postaram się Wam na nie odpowiedzieć. Co dzieje się w momencie użycia tej metody? Kiedy powinniśmy z niej korzystać, a kiedy możemy to sobie odpuścić? Oczywiście nie będę w stanie przeanalizować każdej możliwej sytuacji, ale mam nadzieję, że po dzisiejszej lekturze będziecie korzystać z tej metody w pełni świadomie.

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | ToList(), or not ToList()...

Sztuka programowania 2910 dni, 4 godziny, 10 minut temu Rafał Hryniewski 415 źrodło rozwiń

Kontynuując wątek LINQ, który podjąłem jakiś czas temu, poruszę dziś temat optymalizacji operacji jakie wykonujemy na kolekcjach. Na starcie muszę się przyznać, że tytuł nie jest do końca zgodny z prawdą, bo trzy słowa to o wiele za mało, by wejść w głębiej w temat optymalizacji zapytań. Są jednak 3 metody, które można wykorzystać do znacznego przyspieszenia wykonywania operacji w bardziej rozbudowanych łańcuchach przy minimalnym nakładzie pracy.

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Trzy słowa o optymalizacji LINQ

Narzędzia 2950 dni, 21 godzin, 35 minut temu Rafał Hryniewski 386 źrodło rozwiń

Jak już wspominałem, uwielbiam LINQ. Z każdym razem gdy go używam odrobinę bardziej. Ale nie każdy pała do LINQ równie wielką miłością co ja i pojawiają się różne argumenty przemawiające przeciw korzystaniu z tej funkcjonalności w wielu przypadkach, również w takich gdzie znacznie ułatwiłoby to nam życie. Jednym z takich argumentów jest trudność w debugowaniu długich łańcuchów metod w LINQ oraz utrudniona obsługa błędów. Dziś pokażę Wam, że wcale nie jest to tak wielkim problemem.

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Obsługa wyjątków w LINQ

Sztuka programowania 2975 dni, 8 godzin, 51 minut temu Rafał Hryniewski 378 źrodło rozwiń

LINQ jest funkcjonalnością, która zainteresowała mnie w C# praktycznie od początku mojej styczności z tym językiem. Jest to narzędzie naprawdę potężne i w odpowiednich rękach może bardzo usprawnić działanie aplikacji i zwiększyć czytelność kodu. Sęk w tym, że o ile łatwo pisze się wszelkiego rodzaju Selecty, Whery i ToListy, to fajnie byłoby jeszcze wiedzieć co, kiedy i dlaczego dzieje się z naszymi danymi w troskliwych, zero-jedynkowych łapkach LINQ.

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Deferred execution w LINQ - kiedy wywoływane jest zapytanie?

Sztuka programowania 2996 dni, 8 godzin, 25 minut temu Rafał Hryniewski 238 źrodło rozwiń

Mniej więcej 3 miesiące temu zainteresowałem się biblioteką SignalR i bardzo szybko stała się ona jednym z moich ulubionych narzędzi. Z mojego polecenia skorzystało z niej kilka osób i każdy chwalił ją za bardzo szybkie widoczne efekty i banalną implementację. O czym nie wspomniałem w poprzednich postach, to połączenie SignalR z jednym z najpopularniejszych obecnie frameworków JavaScriptowych - AngularJS.

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | SignalR i AngularJS - Związek doskonały

Web 3019 dni, 1 godzinę, 56 minut temu Rafał Hryniewski 277 źrodło rozwiń

O ReSharperze słyszał niemalże każdy, kto zajmuje się programowaniem w .NET. I o ile jest to rozszerzenie bardzo przydatne, to dziś chciałbym Wam opowiedzieć o nieco innym narzędziu, które co prawda nie odwali tyle roboty za Ciebie, ale jest w stanie zrobić bardzo wiele dla Ciebie. Mowa o NDpend, który jest w stanie przeanalizować nasz kod i poinformować nas, gdzie autor kodu dał ... ciała ;).

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Nauka na własnych błędach z NDepend

Narzędzia 3029 dni, 21 godzin, 40 minut temu Rafał Hryniewski 136 źrodło rozwiń

Dosyć często w rozmowach z innymi ludźmi przewija mi się temat bloga i zawsze polecam tą formę dodatkowej aktywności. Znaczna większość moich rozmówców nie chce jednak nawet spróbować postawić pierwszego kroku na tej ścieżce. Co jest bardzo interesujące to fakt, że ich argumentacja jest bardzo podobna i moim zdaniem błędna.

Tagi: blog, gowanie
Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Dlaczego jeszcze nie blogujesz?

Inne 3037 dni, 18 godzin, 22 minuty temu Rafał Hryniewski 242 źrodło rozwiń

Ostatnio stanąłem oko w oko z zadaniem stworzenia kanału RSS. Spodziewałem się czegoś trudniejszego, a zadanie okazało się o wiele prostsze niż myślałem. Być może sposób ten się komuś przyda, więc na wszelki wypadek się nim podzielę.

Tagi: rss feed
Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Tworzymy kanał RSS w ASP.NET MVC

Web 3059 dni, 8 godzin, 33 minuty temu Rafał Hryniewski 114 źrodło rozwiń

Czasem może nas spotkać sytuacja, że bardzo potrzebujemy stworzyć zapytanie do Entity Framework, które musi dynamicznie reagować na nasze wymagania i w jednym konkretnym przypadku będzie potrzebowało dodatkowego Where(). Oczywiście, możemy napisać oddzielne zapytania i warunek, ale istnieje odrobinę sprytniejszy sposób.

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Dynamiczne tworzenie zapytań do Entity Framework

Sztuka programowania 3064 dni, 8 godzin, 18 minut temu Rafał Hryniewski 287 źrodło rozwiń

Bardzo często spotykam się z pytaniem "jak rozpocząć naukę programowania". Jako, że jestem samoukiem i jeszcze pamiętam swoje początki, a w podsumowaniu konkursu gorąco zachęcałem do brania udziału w inicjatywach takich jak Daj Się Poznać nawet jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z programowaniem, to postanowiłem podsumować swoje ...

Hryniewski.NET | Jak zacząć naukę programowania w C# (i nie tylko)?

Daj się poznać 2016 3091 dni, 1 godzinę, 35 minut temu Rafał Hryniewski 144 źrodło rozwiń

Został raptem tydzień do końca maja, a co za tym idzie oficjalnego zakończenia konkursu Daj Się Poznać 2016. Nie będę oryginalny, ale ostatni z wymaganych postów będzie krótkim podsumowaniem tego co działo się przez 3 ostatnie miesiące.

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Podsumowanie konkursu Daj Się Poznać 2016

Daj się poznać 2016 3094 dni, 18 godzin, 47 minut temu Rafał Hryniewski 147 źrodło rozwiń

W swoim projekcie umieściłem funkcjonalność, na którą czekałem już od jakiegoś czasu. Chodzi o informowanie klienta o statusie jakie ma jego zamówienie i szacowanym terminie realizacji w czasie rzeczywistym i bez przeładowywania strony. Wszystko za pośrednictwem pojedynczej strony, na którą klient jest przekierowywany po wykonaniu zamówienia i kilku linijek kodu w SignalR.

Tagi: realtime, SignalR
Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Powiadomienia o statusie realizacji zamówienia w czasie rzeczywistym - SignalR

Daj się poznać 2016 3102 dni, 6 godzin, 50 minut temu Rafał Hryniewski 131 źrodło rozwiń

Integracja systemu płatności PayU i ASP.NET MVC jest naprawdę prosta. Z ich dokumentacją i podstawową wiedzą na temat klienta REST API można rozpocząć wysyłanie zamówień w jeden wieczór. A dziś pokażę Wam jak wygląda to w moim projekcie. W tym poście pokryję tylko temat tworzenia nowych zamówień, a więc sam wstęp. Reszta funkcjonalności PayU musi poczekać, aż skończę inne elementy układanki.

Tagi: PayU
Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Integracja z Payu - Wysyłanie zamówień

Chciałbym, aby po złożeniu zamówienia przez klienta obsługa restauracji była automatycznie powiadamiana o nowym zamówieniu i mogła rozpocząć jego realizację od razu. Bez odświeżania okna, szukania nowości na liście zamówień. Chcemy mieć wielki komunikat na środku ekranu niezależnie od tego gdzie w panelu administracyjnym właśnie się znajdujemy (przyjąłem założenie, że realizacja zamówienia ma najwyższy priorytet) i chcemy otrzymać tą informację natychmiast. Do tego celu idealnie nadaje się biblioteka Sig...

Tagi: podstawy, SignalR
Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Powiadomienia o nowych zamówieniach w czasie rzeczywistym - pierwsze kroki z SignalR

Daj się poznać 2016 3109 dni, 6 godzin, 58 minut temu Rafał Hryniewski 210 źrodło rozwiń

Podczas pracy nad projektem lubię dysponować zestawem poglądowych danych, na których mogę operować podczas postępujących prac, spojrzeć jak prezentują się po odpaleniu aplikacji itd. Dziś opowiem o szybkim, łatwym i w pełni zgodnym z ideą Code First sposobie na wypełnienie bazy różnego rodzaju danymi podczas uruchamiania aplikacji i strategiami inicjalizacji bazy podczas każdego startu. Kiedy powinna być tworzona na nowo, kiedy powinna być pozostawiona w spokoju i co jeśli chcemy przy każdym debugowaniu ...

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Inicjowanie i wypełnianie bazy danych w Entity Framework Code First

Daj się poznać 2016 3114 dni, 7 godzin, 9 minut temu Rafał Hryniewski 175 źrodło rozwiń

Wyślij ten łańcuszek jednemu znajomemu. Ja wysłałem i mi się skompilowało, Krzyś nie wysłał i ... dowiedział się dlaczego warto robić backupy. Ale nie zacznę powrotu po dwutygodniowej przerwie spamem. Zamiast tego napiszę kilka słów o tym co każdy z Was pewnie już widział w wielu elementach oferowanych przez .NET out of the box, a co sprawia, że kod staje się naprawdę czytelny i może być zrozumiały nawet dla osoby, która kilka dni wcześniej dowiedziała się, że programuje się nie tylko pralki. Mowa będzie...

Hryniewski.NET | Łańcuszki, czyli czytelny kod z Method Chaining

Daj się poznać 2016 3125 dni, 6 godzin, 48 minut temu Rafał Hryniewski 219 źrodło rozwiń

Lada dzień mija półtora miesiąca od rozpoczęcia konkursu Daj Się Poznać, a pierwsza jego połowa jest już za nami. Planowałem napisać i opublikować tego posta odrobinę wcześniej, by było to podsumowanie miesiąca, a nie półmetka konkursu, ale wolałem poczekać na zakończenie pewnego etapu w pracy nad własnym projektem. Nadszedł jednak ten dzień, kiedy trzeba usiąść i spokojnie przemyśleć sobie dokąd dotarłem i gdzie pójdę dalej? Czego się nauczyłem podczas pracy nad własnym projektem i co ciekawego wypatrzy...

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Podsumowanie pierwszej połowy konkursu Daj Się Poznać 2016

Daj się poznać 2016 3138 dni, 7 godzin, 20 minut temu Rafał Hryniewski 101 źrodło rozwiń

Skoro tworzę system e-commerce, to oczywistym jest, że po złożeniu zamówień coś zaczyna się dziać. Jest to funkcjonalność kluczowa i posunąłbym się do stwierdzenia, że najważniejsze procesy w aplikacjach związanych z e-commerce dzieją się dookoła realizacji wpływających zamówień. Wypadałoby więc coś o tym opowiedzieć.

Tagi: Enum
Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Obsługa zamówień w YumYum Commerce

Daj się poznać 2016 3144 dni, 7 godzin, 59 minut temu Rafał Hryniewski 57 źrodło rozwiń

Enumy są fajne. Chociaż dałoby się bez nich żyć, to ułatwiają naprawdę wiele rzeczy. Sęk w tym, że przyjąłem sobie za cel pisanie nazw metod, klas etc. w kodzie tylko i wyłącznie po angielsku, a interfejs na chwilę obecną tworzę w naszym pięknym języku. Jak zatem wyświetlić dla określonej wartości enuma przetłumaczoną (lub kompletnie inną) nazwę w widoku? Niby mamy atrybut [Display(Name = "DisplayName")], ale ... w tym przypadku nie zadziała.

Tagi: atrybuty, Enum
Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Enum - Wyświetlanie nazwy z atrybutu Display Name w widoku

Daj się poznać 2016 3146 dni, 6 godzin, 7 minut temu Rafał Hryniewski 133 źrodło rozwiń

Drodzy "współkonkursowicze", ten temat powinien Was zainteresować. Google Analytics znalazł się na moim blogu dosyć szybko, chociaż do niedawna nie sprawdzałem statystyk zbyt często. W końcu postanowiłem to zrobić i ... przy formie bloga i źródeł wejść na niego, nie dowiedziałem się tego na czym zależało mi najbardziej. Udało mi się znaleźć rozwiązanie i chociaż jeszcze je testuję, to postanowiłem się nim podzielić z innymi osobami, które chciałyby wyciągnąć z Analyticsa to samo co ja.

Źródło: hryniewski.net
Dziel się z innymi:
Hryniewski.NET | Jak zmierzyć czas spędzony na stronie - prosta sztuczka z Google Analytics

Daj się poznać 2016 3154 dni, 5 godzin, 35 minut temu Rafał Hryniewski 141 źrodło rozwiń

1 2 3 4