W dzisiejszym poście przyglądniemy się dość ciekawej wtyczce rozszerzającej możliwości Visual Studio. XAML Power Toys jest generatorem widoków, który automatycznie tworzy kod XAML na podstawie wcześniej przygotowanego view-model-u. Siłą rzeczy, skorzystamy z niego najlepiej stosując w naszej aplikacji wzorzec MVVM, chociaż nie jest to oczywiście warunek konieczny.
Strona głównaUżytkownik
pstrejczek | użytkownik
O tym czy jest Eto.Forms i czy jest/nie jest ciekawe.
Dzisiaj mały krok w bok od .Net. Przyglądniemy się Lazarus-owi, darmowemy portowi Delphi i bibiotece Pascal Scada. Dzieki tym narzędziom stworzymy prostą, wieloplatformową aplikację komunikująca się ze sterownikiem PLC Siemens-a.
Garść wrażeń po konferencji RZEmiosłoIT 2019, która odbyła się w zeszly weekend
Dzisiaj zastanawiam się, czy wieść o wsparciu dla WPF i Windows Forms w .Net Core 3 jest przełomowa czy też nie. Zapraszam.
Sterowniki serii LOGO!, znajdujące się w ofercie Siemens-a to najprostsze ze sterowników PLC oferowanych przez tą firmę.W poprzednich postach z tego cyklu wspominałem, że również z tymi sterownikami możemy nawiązać połączenie z poziomu .Net wykorzystując do tego dostępne biblioteki. Niedawno pojawiła się okazja na przetestowanie tych możliwości w praktyce i na kanwie tego doświadczenia powstał ten post.Komunikację z LOGO trzeba zrealizować nieco inaczej niż w przypadku pozostałych sterowników. Tyczy się ...
A dzisiaj, na poniedziałek, garść rozważań na temat piekiełka wieloplatformowego desktopu
Dzisiaj również tematyka nieco techniczno-niszowa i tym razem bez wstępnej dygresji :). Z formatem Intel Hex pewnie stosunkowo niewielu programistów się spotkało i być może niewielu się spotka. Nie mniej jednak, gdy pojawia się taka konieczność – nie jest tak łatwo zdobyć proste i „zjadliwe” informacje a jeszcze trudniej gotową do zaadaptowania implementację w danej technologii.
Dzisiaj post techniczny i pewnie też trochę niszowy. Porozmawiamy o tym jak oprogramować komunikację szeregową ze skanerami Motorola/Zebra bez korzystania z trybu emulacji klawiatury i bez zewnętrznych bibliotek.
O nauce programowania ... trochę moich przemyśleń i rad, które dałbym sam sobie gdybym teraz zaczynał uczyć się od zera.
Kilka słów o konferencji Rzemiosło IT 2018
Czasem lepsze jest wrogiem dobrego. Trochę się o tym przekonałem walcząc z GUI pewnego projektu, który tym razem uruchamiamy na komputerze panelowym z Win10. Ale po kolei.
Dzisiaj zajmiemy się trzecią, i jednocześnie ostatnią, z bibliotek które planowałem opisać w tej krótkiej serii. Będzie to DotNetSiemensPlcToolboxLibrary (uff – długa nazwa).
Dzisiaj opis kolejnej biblioteki do komunikacji ze sterownikami Siemens Simatic. Tym razem Snap7/Sharp7
Po dłuższej przerwie dzisiaj ciąg dalszy cyklu o bibliotekach do komunikacji z PLC Siemens-a. Dzisiaj omówienie biblioteki s7netplus.
Witaj w kolejnej części cyklu o bibliotekach .Net do komunikacji ze sterownikami Siemensa. Moim zdaniem najlepiej uczyć się nowych rozwiązań za pomocą działających przykładów. W związku z tym, zamiast prezentować “na sucho” działanie bibliotek zdecydowałem się przygotować trochę kodu, który pozwoli je przetestować w praktyce. W związku z tym przygotowałem projekt prostego programu dla sterownika oraz szkic prostej aplikacji WinForms, która posłuży nam do testów.
Witaj w kolejnej części cyklu o bibliotekach .Net do komunikacji ze sterownikami Siemens-a. Zajmiemy się dzisiaj pokrótce samym protokołem komunikacyjnym oraz niezbędną konfiguracją po stronie sterownika (w przypadkach gdy jest takowa potrzebna). Do niedawna niekwestionowanym królem w świecie Siemens-a jeżeli chodzi o komunikację PC-PLC był standard Profibus/Mpi. Komunikacja ethernetowa była oczywiście dostępna, ale w przypadku niższych modeli sterowników wymagała dokupienia specjalistycznego procesora ...
Tym postem chciałbym dać początek krótkiej serii opisującej biblioteki .Net do komunikacji ze sterownikami PLC Siemens. Tematyka jest co prawda trochę niszowa, ale skutkuje to również brakiem szerszej informacji na ten temat w sieci. Ponieważ mam sporo doświadczenia w realizacji tego typu komunikacji w .Net chciałem się nim nieco podzielić zarówno w kwestii doboru biblioteki komunikacyjnej jak i dobrych praktyk, które udało mi się wypracować zajmując się tą tematyką.
Kilka słów o XAML Standard, który mnie bardzo interesuje i trochę rozważań (z nutką marzeń :) ) o standaryzacji w .Net.
Na rynku wydawniczym nie ma w tej chwili wielu książek poruszających tematykę XAML-a w WPF. Aplikacje desktopowe są w tej chwili w zdecydowanym odwrocie na korzyść aplikacji webowych i nic nie zapowiada, aby w najbliższej przyszłości miało się to istotnie zmienić. Z XAML-em w podejściu MVVM spotkamy się również w przypadku pisania aplikacji mobilnej z wykorzystaniem Xamarin Forms. Ale Xamarin-owy XAML różni się mocno od tego, który mamy w tej chwili w WPF (nieco bardziej przypomina XAML znany z zapomnia...