This article describes the naming convention I use in projects where CQRS is applied. After creating a couple of projects we’ve finally reached the convention which works great for my team. Let’s try to point out how it looks.
Strona głównaUżytkownik
Cesarstwo-Dev | użytkownik
Sztuka programowania 1288 dni, 19 godzin, 39 minut temu 112 źrodło rozwiń
Jak stworzyć nowy Expression, który wykorzystuje inny z podstawionym parametrem.
Sztuka programowania 1302 dni, 19 godzin, 31 minut temu 98 źrodło rozwiń
Mikroserwisy muszą być wspomniane przynajmniej raz na kilka artykułów, podobno w innym wypadku blog jest uznawany za archaiczny. Korzystając z tej architektury łatwo jest jednak strzelić sobie w stopę. Systemy oparte na zdarzeniach mają wiele zalet - niski coupling, ułatwiona komunikacja z biznesem oraz duża elastyczność.
Architektura 1320 dni, 19 godzin, 48 minut temu 135 źrodło rozwiń
Durable Functions to rozszerzenie standardowych Azure Functions pozwalające na pisanie stanowych funkcji w bezserwerowym środowisku. Jak opisuje Microsoft: Behind the scenes, the extension manages state, checkpoints, and restarts for you, allowing you to focus on your business logic. Co oznacza to w praktyce? Rozszerzenie Durable Functions pozwala nam tworzyć długotrwałe procesy. W tym wpisie zobaczysz teorię, praktykę jak i dwa przykłady z życia wzięte. Pozytywny i negatywny. Zaciekawiony? Zaprasza!
Testy integracyjne stanowią ważną część naszego systemu. Pozwalają zweryfikować naszą aplikację w szerokim kontekście, włączając w to infrastrukturę. Testy kontrolerów zapewniają nam poprawne działanie warstwy wejściowej do naszej aplikacji.
Sztuka programowania 1425 dni, 18 godzin, 11 minut temu 122 źrodło rozwiń
Bardzo interesujący tydzień za nami! W końcu pojawił się .NET 5, a wraz z nim 3-dniowa konferencja pełna interesujących prelekcji! Kilka z nich było poświęcone projektowi Tye. Temat ten bardzo mnie zainteresował, więc postanowiłem samodzielnie spróbować użyć tego narzędzie. Efektem mojego eksperymentu jest wpis, który właśnie czytasz w Cesarstwie-Dev! Nie będę wchodził w techniczne szczegóły tego projektu, lecz pokażę kolejne efekty pierwszych kilku godzin pracy z Tye. Mam nadzieję, że jesteście równie z...
Sztuka programowania 1452 dni, 19 godzin, 20 minut temu 149 źrodło rozwiń
Pierwszy z tej serii wpis będzie zawierał wprowadzenie do wzorców, jak i opis mojego ulubionego wzorca o wspaniałej nazwie Dekorator. Wzorce projektowe to uniwersalny sposób na rozwiązanie powtarzalnego problemu. Dekorator pozwala na dynamiczne przydzielenie danemu obiektowi nowych zachowań.
Sztuka programowania 1460 dni, 18 godzin, 41 minut temu 165 źrodło rozwiń
Segregacja odpowiedzialności Polecenie-Zapytanie. Te dosłowne tłumaczenie wspaniale opisuje ideę naszego wzorca. Większość z nas jednak wie czym jest CQRS. W końcu temat ten jest poruszany niemal na każdej konferencji! Prezentacje te jednak często nie zawierają przykłady w kodzie, które głównie interesują żądnych technicznych detali programistów.
Architektura 1480 dni, 19 godzin, 36 minut temu 174 źrodło rozwiń
Językiem biznesu nazywamy ogół słownictwa używany przez różnych ekspertów domenowych. Język ten powinien być w pełni transparentny i jednoznaczny. Posługiwanie się takim językiem wiąże się z licznymi korzyściami. Wśród nich można wymienić sprawniejszą komunikację, większe zrozumienie problemów, ułatwienie współpracy pomiędzy zespołami, zacieśnianie więzów w firmie czy ułatwiony proces pisania testów.
Sztuka programowania 1487 dni, 19 godzin, 42 minuty temu 76 źrodło rozwiń
Przetwarzanie bezserwerowe powstało w celu rozwiązania konkretnych problemów. Zdecydowanie nie jest lekiem na wszystko, jednak doskonale nadaje się do odpowiednich zagadnień. Powyższy wpis przedstawia podstawowe zagadnienia związane z Azure Functions.
Architektura heksagonalna jest znana pod kilkoma nazwami. Na szczęście, niezależnie od nazwy, w każdym opisie cechuje się takimi samymi rzeczami. Po pierwsze – świetnie separuje aspekty biznesowe od technicznych. Po drugie – projektowanie prostych adapterów pozwala na podejmowanie pewnych decyzji na późniejszym etapie projektu. Na koniec, po trzecie – wymienność adapterów ułatwia testowanie, jak i eksperymentowanie.
Architektura 1498 dni, 19 godzin, 46 minut temu 233 źrodło rozwiń
Dziś będzie solidna i skondensowana dawka wiedzy. Od początku wiedziałem, że tematu architektury nie może zabraknąć w Cesarstwie-Dev. Długo myślałem o tym, od jakiego tematu rozpocząć wpisy o tej tematyce. Zdecydowałem się na krótki opis aż czterech architektur, bądź wzorców architektonicznych. Zapraszam!
Architektura 1506 dni, 19 godzin, 49 minut temu 184 źrodło rozwiń
Tym razem chciałbym się skupić na tym, jak dostarczyć odpowiednie fragmenty kodu klienta API do pozostałych członków zespołu tak, by każdy mógł go używać w odpowiedni sposób.
Sztuka programowania 1509 dni, 20 godzin, 2 minuty temu 116 źrodło rozwiń
Pierwszy techniczny artykuł w Cesarstwie-Dev, i od razu coś ekstra! Połączenie dwóch tematów, które są bardzo bliskie memu sercu – integracje z zewnętrznymi systemami oraz testy! To co? Zaczynajmy!
Sztuka programowania 1512 dni, 20 godzin, 2 minuty temu 80 źrodło rozwiń