Jedyna taka w Polsce, niepowtarzalna konferencja obejmująca swym zakresem wyłącznie technologię SharePoint odbędzie się w następujących miastach: Gdynia, Warszawa, Wrocław. Właśnie została uruchomiona rejestracja.
Strona głównaUżytkownik
mnikolajuk | użytkownik
Premiera wersji SharePoint 15 Preview odbyła się jakiś czas temu. Wiadomo już czego można będzie się spodziewać w wersji ostatecznej. Największą rewolucją w porównaniu do wersji 2010 jest wprowadzenie koncepcji Apps-ów. W związku z tym Microsoft wpadł na pomysł w jaki sposób to rozpowszechnić.
Kontrolek firmy Telerik używam od bardzo dawna. W szczególności bardzo sobie chwalę używanie kontrolek RadControls for ASP.NET AJAX. Ostatnio zacząłem pisać moduły w Silverlight i naturalne było dla mnie użycie również kontrolek od Telerika. Natknąłem się jednak na duży problem dotyczący ładowania strony.
Silverlight 4564 dni, 22 godziny temu 161 źrodło rozwiń
Ostatnio zainspirował mnie post Gutka (jego blog jest dostępny pod adresem http://blog.gutek.pl) który przyczynił się do spełnienia marzenia mojej żony – posprzątania biblioteczki. W skrócie mam parę książek do oddania.
Po jakimś czasie od udanego wdrożenia dedykowanego rozwiązania zbudowanego dla platformie SharePoint 2010 tak jak w przypadku innych platform pojawia się temat aktualizacji. Ze względu, że SharePoint stanowi swojego rodzaju Framework można by było oczekiwać wsparcia w zakresie aktualizacji. W przypadku wersji 2007 nie mieliśmy na co liczyć ale wiele się zmieniło w momencie opublikowania SharePoint 2010. Temu tematowi chciałem poświęcić niniejszy post.
Bardzo ciekawa opcja, która umożliwia w łatwy sposób wykonywanie zadań wystawionych przez przepływ pracy (workflow). Dzięki tej opcji jesteśmy w stanie wykonać zadanie poprzez zwykłego e-maila, który wysyłany jest w chwili utworzenia zadania.
Na rynku jest wiele dobrych aplikacji pełniących rolę serwera poczty - niestety większość wymaga skomplikowanej konfiguracji. Z drugiej strony programując rozwiązania pod SharePoint czasami jest konieczne skorzystanie z funkcji poczty wychodzącej i przychodzącej. W związku z tym przydałby się serwer poczty, który łatwo się konfiguruje i wystarcza min. na potrzeby programisty.
W wielu przypadkach firmy zaczynają przygodę z SharePoint od najprostszej konfiguracji farmy. Z tego względu chciałbym w tym poście przedstawić dwie najprostsze konfigurację oraz punkt po punkcie przeanalizować proces instalacji.
Jedyna w Polsce konferencja dotycząca tylko platformy SharePoint. Ta edycja odbywać się będzie w Warszawie i Krakowie. Dzisiaj ruszyła rejestracja w Warszawie.
Ostatnio kolega oprogramowywał zdarzenia do listy w SharePoint 2010 i nie był w stanie odwołać się do niektórych pól poprzez AfterProperties i BefoureProperties. Co się stało opisałem w niniejszym poście.
Ostatnio coraz częściej dotykam tematu analizy danych, które znajdują się na liście lub w bibliotece dokumentów w SharePoint. Tym razem postanowiłem mój przykład opisać bo wydaje mi się bardzo popularny i uniwersalny, a z drugiej strony bardzo prosty w realizacji przy użyciu funkcji LICZ.WARUNKI (angielska nazwa: COUNTIFS) i SUMA.WARUNKÓW (angielska nazwa: SUMIFS) z Excel.
Systemów CMS napisanych w ASP.NET jest dużo. Nie chcę ich porównywać ale jedynie pokazać, że produkt od Kentico powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu CMS dla siebie. Warto już we wstępie wspomnieć, że ten CMS jest darmowy ale pod warunkiem dodania loga producenta w stopce portalu. Dodatkowo przygotowana jest również specjalna oferta dla grup .NET. W tekście opisuję rozwiązanie kilku problemów z którymi się spotkałem.
Kolejnym tematem któremu postanowiłem się przyjrzeć jest Client Object Model. Wykonywanie poleceń po stronie klienta zostało podzielone na 3 podstawowe grupy: .NET Client Object Model, Silverlight Client Object Model, JavaScript Client Object Model.
Ostatnio bardzo dużo czasu poświęciłem na to zagadnienie. Chciałem automatycznie zmieniać nazwę dla plików dodawanych do biblioteki dokumentów w SharePoint. Pliki tworzyłem z poziomu Word 2007 i 2010. Temat z pozoru banalny okazuje się nie lada wyzwaniem. W necie jest dużo przykładów jak coś takiego zrobić ale niestety w moim przypadku żaden nie działał w 100%. W tym poście możecie przeczytać czego próbowałem i w jaki sposób z sobie z tym problemem poradziłem.
Sposób debugowania zmienił się diametralnie w najnowszej wersji SharePointa głównie za przyczyną tego, że w końcu wystarczy wcisnąć F5 i patrzeć jak się wykonuje kod. To jednak nie wszystko co jest do dyspozycji w temacie kontroli kodu w trakcie wykonywania.
Jedną z potężniejszych nowości dostępnych w SharePoint 2010 są tzw.: "Sandboxed Solutions". Pod dźwięczną nazwą kryje się miedzy innymi nowy styl pisania rozwiązań pod SharePointa. Możliwe, że załagodzi to wieczne spory pomiędzy programistami a administratorami. O jakie spory chodzi i jakie możliwości stwarza stosowanie nowego typu rozwiązań wyjaśnia bieżący post.
Od dłuższego czasu mam już do czynienia z kontrolkami RadControls firmy Telerik. Ostatnio wykorzystałem je w tworzeniu dużego portalu pod SharePointem. Na początku miałem problemy z konfiguracją pliku web.config dlatego też w tym poście spisuje moje doświadczenia i zalecaną konfigurację.
Wersjonowanie elementów (dokumentów) w SharePoint jest jednym z głównych opcji tej platformy nawet w bezpłatnej wersji - SharePoint Services 3.0. Prosta w obsłudze funkcja z poziomu UI może jednak dostarczyć paru problemów jeśli chcemy dostać się do niej z poziomu API. Po drugie warto mieć świadomość w jaki sposób przyrasta baza zawartości SharePoint przy włączonym wersjonowaniu. Poniższy post zawiera moje doświadczenia i metody radzenia sobie z tymi problemami.
SharePoint 2010 jak można się na razie przekonać jest dużo bardziej dojrzałym produktem od poprzednich wersji. Wprowadzenie wielu nowych funkcji spowodowało, że ta platforma stała się bardziej potężna niż była do tej pory. Jedną z funkcji dostępnych już od .NET 3.0, a nie implementowanych do tej pory w SharePoint jest LINQ. Co to może nowego wnieść do sposobu pisania rozwiązań pod tę platformę, można się przekonać czytając ten post. Jest to pierwszy z dwóch postów opisujących tę technologię. W pierwszym ...
Poruszony temat jest szeroko opisywany na różnych innych blogach i moim zdaniem brakowało miejsca, w którym to wszystko by było zagregowane. Tematem głównym jest klasa SPGridView, dostępna w API od SharePointa. Jest to rozwinięcie standardowej .NET-wej klasy GridView więc poruszone kwestie przydadzą się również przy pisaniu zwykłej aplikacji ASP.NET. W tym poście pokarze jak z poziomu kodu C# podpiąć źródło, którym jest obiekt klasy ObjectDataSource, stworzyć własny szablon kolumny, włączyć stronicowanie...