Strona głównaUżytkownik

psz750 | użytkownik

psz750
psz750
13 018,14
3316 dni, 19 godzin, 17 minut temu
21 kwietnia, 2012
dotnetomaniak.pl

Kilka tygodni temu na devPytaniach pojawiło się pytanie “Jak motywować programistę?“. Wtedy się nie udzieliłem, ale właśnie naszły mnie refleksje poniekąd w tym temacie. Opiszę na swoim przykładzie.

Dziel się z innymi:
Jak motywować programistę? | Maciej Aniserowicz o programowaniu

Inne 4104 dni, 13 godzin, 19 minut temu psz750 260 źrodło rozwiń

Ostatnio zetknąłem się z problemem dotyczącym wykorzystania transakcji natywnych SQL Servera z poziomu pakietu SQL Server Integration Services (SSIS). Abstrahując od tego, czy jestem zwolennikiem zaszywania kodu T-SQL w pakietach SSIS, czy nie, problem wydał mi się dobrym materiałem na wpis na blogu :-)

Źródło: sqlgeek.pl
Dziel się z innymi:
SQL Server Integration Services – transakcje a zmienne «  SQLGeek.pl

Bazy danych i XML 4108 dni, 6 godzin, 47 minut temu psz750 51 źrodło rozwiń

ReadOnlyCollection jest wraperem na kolekcję zabezpieczającym ją przed modyfikacjami. Nie tworzy on ponownie elementów a jedynie przechowuje oryginalną kolekcję, dzięki czemu wszelkie wykonywane bezpośrednio na niej operacje są w nim odzwierciedlane. Zasada działania ReadOnlyCollection jest bardzo prosta: jeżeli wywołana zostanie na nim metoda modyfikująca kolekcję pojawi się wyjątek, w przeciwnym wypadku ta sama metoda zostanie wywołana na oryginalnej kolekcji.

Dziel się z innymi:
Udostępnianie kolekcji tylko do odczytu « Developer notes

Inne 4111 dni, 7 godzin, 52 minuty temu psz750 110 źrodło rozwiń

Pod jednym z ostatnich postów wywiązała się krótka dyskusja na temat komentowania kodu i postanowiłem poczynić follow-up w postaci osobnej notki. Mam cały czas na myśli oczywiście komentarze wyjaśniające działanie kodu a nie zakomentowany kod. Zakomentowany kod powinien być usuwany na poziomie repozytorium w momencie check-ina i problem mielibyśmy z głowy. Na ten temat nawet nie będę się rozwodził.

Kilka słów komentarza o… komentarzach | Maciej Aniserowicz o programowaniu

Sztuka programowania 4112 dni, 6 godzin, 22 minuty temu psz750 171 źrodło rozwiń

Tym razem krótko, o czymś co może się przydać nie tylko na egzaminie, ale także w codziennej pracy z zasobami i bindowaniem do nich. Rozważmy cztery przypadki bindowania do zasobów w kodzie.

Tagi: .Net, C#, resources, WPF
Dziel się z innymi:
Programowanie w .NET: Bindowanie do zasobów Dynamic vs Static

Windows 4118 dni, 19 godzin, 29 minut temu psz750 133 źrodło rozwiń

Drag & Drop - przeciągnij i upuść pozwala na wykonywanie określonych operacji w graficznym interfejsie za pomocą myszki. Proces ten, oparty jest na zdarzeniach.

Tagi: .Net, C#, drag&drop
Dziel się z innymi:
Programowanie w .NET: 70-511 Rozdział 10 - Drag & Drop

Windows 4121 dni, 12 godzin, 18 minut temu psz750 130 źrodło rozwiń

Programowanie asynchroniczne ma na celu polepszenie interakcji aplikacji z użytkownikiem. Przenosząc długotrwałe operacje na inny wątek, zapewniamy, że interfejs naszej aplikacji nie zostanie zamrożony.

Dziel się z innymi:
Programowanie w .NET: 70-511 Rozdział 9 - programowanie asynchroniczne

Inne 4128 dni, 8 godzin, 39 minut temu psz750 158 źrodło rozwiń

Poprzez mechanizm wiązania danych WPF pozwala w łatwy sposób prezentować zawartość kolekcji obiektów. Jeżeli jednak oprócz samego wyświetlania elementów zależy nam na ich sortowaniu, grupowaniu, filtrowaniu czy nawigacji po nich, standardowe możliwości kolekcji okażą się niewystarczające. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie użycie widoku kolekcji.

Dziel się z innymi:
Kolekcje w WPF – sortowanie, grupowanie, filtrowanie oraz nawigacja « Developer notes

Windows 4129 dni, 5 godzin, 32 minuty temu psz750 185 źrodło rozwiń

W tej części o szablonach dla danych hierarchicznych. Wyświetlając hierarchiczne dane w kontrolkach takich jak TreeView czy Menu możemy użyć HierarchicalDataTemplate. Klasa ta posiada wszystkie właściwości znane z klasy DataTemplate oraz kilka dodatkowych...

Dziel się z innymi:
Programowanie w .NET: 70-511 Rozdział 7 - Binding - Hierarchical Data Templates

Inne 4133 dni, 12 minut temu psz750 86 źrodło rozwiń

Data Templates - czyli szablon prezentacji danych określa w jaki sposób użytkownik zobaczy dane prezentowane np. w ListBox-ie. Do tej pory wykorzystywaliśmy dla ListBoxa właściwość DisplayMemberPath. Teraz możemy napisać szablon...

Tagi: .Net, binding, C#
Dziel się z innymi:
Programowanie w .NET: 70-511 Rozdział 7 - Binding - Data Templates

Inne 4135 dni, 5 godzin, 41 minut temu psz750 48 źrodło rozwiń

W poście omawiającym bindowanie do różnych źródeł danych omawiałem ObjectDataProvider. Tym razem bardziej praktyczny przykład. Scenariusz jest taki: Na formatce jest ListBox oraz dwa TextBox-y do wprowadzania imienia i nazwiska. Baza danych przechowuje klientów. Formatka ma za zadanie wyświetlać wszystkich klientów jeżeli nie wprowadzono wartości filtrów do TextBox-ów, bądź też przefiltrować dane jeżeli filtry zostały wprowadzone przez użytkownika.

Tagi: .Net, binding, C#
Dziel się z innymi:
Programowanie w .NET: ObjectDataProvider - filtrowanie danych

Inne 4135 dni, 5 godzin, 41 minut temu psz750 55 źrodło rozwiń

Bindowanie do obiektów ADO.NET. Najczęściej obiekty ADO.NET inicjuje się w kodzie, a następnie w XAMLu następuje bindowanie do konkretnej kontrolki...

Tagi: .Net, binding, C#, WPF
Dziel się z innymi:
Programowanie w .NET: 70-511 Rozdział 7 - Binding - bindowanie do różnych typów cz. 2

Inne 4135 dni, 5 godzin, 41 minut temu psz750 78 źrodło rozwiń

Wszyscy dążymy do oprogramowania, które zawsze działa ale oczywiście musimy przygotować się na przypadki w których wystąpił wyjątek i nie wiadomo jak go obsłużyć. Najgorszą reakcją jest oczywiście pozwolenie aplikacji dalej działać co może spowodować nieoczekiwane efekty oraz popsuć po prostu dane. Musimy wszystko zrobić aby nie dopuścić do niespójności danych. W przypadku gdy wiemy, że aplikacja nie może kontynuować swojego działania musimy bezwzględnie zakończyć cały proces albo AppDomain. Należy po pr...

Dziel się z innymi:
Piotr Zieliński » Zamykanie aplikacji w przypadku awarii: Environment.FailFast

Sztuka programowania 4138 dni, 16 godzin, 35 minut temu pzielinski 128 źrodło rozwiń

Dziś będzie opowieść… Co sądzą ludzie, którzy nie testują? Ja, dla przykładu, wierzę w Unit Testy. Kontrastowałem (podpytywałem) to ze stanowiskiem wielu osób. Niektóre osoby odpowiadały, że to nie działa. Następnie podały powody dlaczego tak uważają i od tych powodów chciałbym zacząć...

Tagi: .Net, unit tests
Dziel się z innymi:
Moje Unit Testy | Show me the code

Sztuka programowania 4138 dni, 16 godzin, 35 minut temu psz750 167 źrodło rozwiń

Bindowanie to mechanizm wiążący dane z interfejsem je wyświetlającym. Mechanizm ten w WPF jest bardzo rozbudowany i oferuje możliwości nieosiągalne w prosty sposób dla Windows Forms.

Tagi: .Net, binding, C#, WPF
Dziel się z innymi:
Programowanie w .NET: 70-511 Rozdział 6 - Binding

Inne 4141 dni, 17 godzin temu psz750 98 źrodło rozwiń

WPF umożliwia tworzenie dwóch typów kontrolek: User controls - kontrolki zbudowane przez użytkownika, dziedziczą po klasie UserControl. Jest to kontrolka stworzona z kilku innych kontrolek; Custom controls - kontrolki stworzone od zera. Dziedziczą po klasie Control lub ContentControl.

Tagi: .Net, C#, WPF
Dziel się z innymi:
Programowanie w .NET: 70-511 Rozdział 5 - Tworzenie kontrolek w WPF

Inne 4144 dni, 4 godziny, 8 minut temu psz750 118 źrodło rozwiń

Kontrolki WPF zostały przygotowane w ten sposób, aby łatwo można modyfikować ich wygląd. Definicję wyglądu oddzielono całkowicie od kodu definiującego funkcjonalność. Szablony kontrolek tworzone są w XAML-u. Szablon zawiera kompletny opis wyglądu danej kontrolki.

Tagi: .Net, C#, WPF
Dziel się z innymi:
Programowanie w .NET: 70-511 Rozdział 5 - Szablony kontrolek WPF

Inne 4144 dni, 4 godziny, 8 minut temu psz750 149 źrodło rozwiń

Rzezanie w czystym xml’u nie jest raczej przyjemne. Używnia XmlNode zamiast stringów nie jest wielkim pocieszem. Nie tędy droga. Dużo prościej stworzyć sobie obiekty które następnie będziemy serializować (deserializować) do XMLa.

DataContractSerializer zamiast czystego XML’a | Show me the code

Sztuka programowania 4145 dni, 6 godzin, 35 minut temu lkurzyniec 104 źrodło rozwiń

W poprzednim wpisie omówiłem kilka mechanizmów walidacji wprowadzanych danych jakie oferuje technologia WPF. Dzisiaj rozszerzę ten temat o kwestie związane z formatowaniem danych oraz konwersją typów. Często zdarza się sytuacja, w której prezentując użytkownikowi pewne dane chcemy określić dla nich własny format. Równie często konieczne jest skonwertowanie wartości wprowadzonej przez użytkownika na docelowy typ danych.

Dziel się z innymi:
WPF – formatowanie danych oraz konwersja typów « Developer notes

Inne 4147 dni, 10 godzin, 10 minut temu psz750 78 źrodło rozwiń

Jedną z podstawowych kwestii przy budowie interfejsu użytkownika jest walidacja wprowadzanych danych. WPF w tym obszarze oferuje kilka mechanizmów. Dzisiaj zajmę się omówieniem trzech rozwiązań: walidacja poprzez implementację interfejsu IDataErrorInfo (DataErrorValidationRule), walidacja za pomocą wyjątków (ExceptionValidationRule) oraz walidacja przy wykorzystaniu własnych obiektów reguł (ValidationRule).

Dziel się z innymi:
WPF – walidacja danych « Developer notes

Inne 4156 dni, 13 godzin, 14 minut temu psz750 234 źrodło rozwiń

1 2... 6 7 8 9 10 11 12

Najaktywniejsi w tym miesiącu