Każdy z programistów, który choć raz miał do czynienia z wielowątkowością, chociaż raz musiał użyć konstrukcjo lock(). Dlaczego nie wolno tego używać razem z async/await? I co użyć zamiast tego? O tym w dzisiejszym wpisie.
Strona głównaUżytkownik
ogrod87 | użytkownik
Sztuka programowania 2653 dni, 8 godzin, 23 minuty temu 314 źrodło rozwiń
Od dłuższego czasu chodziła mi po głowie nauka JavaScript od początku. Dziś opiszę moje początki z tym językiem programowania, oraz opiszę kurs z eduweb.pl, który przerobiłem, aby poznać tajniki tego języka. Dodatkowo pod koniec wpisu – specjalny bonus 🙂
Sztuka programowania 2739 dni, 18 godzin, 38 minut temu 183 źrodło rozwiń
Jutro (26. kwietnia) mijają mi sześć lat w branży IT. Sześć długich lat, odkąd pierwszy raz podpisałem umowę na stanowisku programista. W tym wpisie zapraszam na porcję moich przemyśleń. Od junior developera po developera. Dlaczego nie senior developera – zapraszam do artykułu.
Czysty kod (clean code) – bardzo często słyszymy o tym powiedzeniu w naszej branży. Ale co to dokładnie znaczy? Aby poszerzyć swoją wiedzę na temat czystego kodu, zapraszam do lektury poniższego wpisu.
Sztuka programowania 2794 dni, 22 godziny, 26 minut temu 176 źrodło rozwiń
Zaczynam nową serię wpisów – tym razem będzie o wzorcach projektowych. Na pierwszy ogień wezmę jeden z tych, których nie wiedzieć dlaczego, trudno mi było zrozumieć, ale jak już zrozumiałem, to nie wyobrażam sobie koderki z bez wzorca Constructor Dependency Injection.
Sztuka programowania 2822 dni, 5 godzin, 30 minut temu 166 źrodło rozwiń
Dziś kolejny wpis z serii SOLID. W poprzednim wpisie opisałem zasadę otwarte-zamknięte. Idąc po kolei – dziś opiszę literkę I. Liskov Substitution Principle (LSP) – można przetłumaczyć jako zasadę podstawienia Liskov. W największym skrócie zasada ta mówi, że korzystanie z funkcji klas bazowych musi być także dostępne w przypadku podstawienia instancji klas pochodnych.
Sztuka programowania 2836 dni, 18 godzin, 55 minut temu 228 źrodło rozwiń
Bądź leniwym programistą – w tym wpisie chciałem opisać, co ja rozumiem pod tym znaczeniem. Oczywiście nie znaczy to – nie rób nic, wyleguj się w pracy, niech inni robią to za Ciebie 🙂 Mogę ze 100% pewnością powiedzieć – tak, jestem leniwym programistą. Ale tak, jak pisałem we wstępie – nie oczekuję, że inni będą robić za mnie, nie odpoczywam w pracy, słowem „nie opierdzielam się”.
Daj się poznać to druga edycja konkursu programistycznego organizowanego przez Macieja Aniserowicza. Postanowiłem, że w tym roku wezmę udział w tym konkursie. Nie walczę o nagrody (choć, jeśli jakaś wpadnie – nie będę narzekał). Dla mnie osobiście nagrodą samą w sobie będzie dotrwanie do końca konkursu.
Daj się poznać 2017 2850 dni, 14 godzin, 25 minut temu 172 źrodło rozwiń
W poprzednim wpisie opisywałem zasadę pojedynczej odpowiedzialności. Kontynuując – dziś opiszę drugą literkę w mnemoniku SOLID – literkę O. Open-Closed Principle (OCP) – można dosłownie przetłumaczyć jako zasadę otwarte-zamknięte. W największym skrócie zasada ta mówi, aby kod tworzyć taki, by był zamknięty na modyfikacje, ale otwarty na nowe rozwiązania.
Sztuka programowania 2850 dni, 14 godzin, 25 minut temu 228 źrodło rozwiń
Jakiś czas temu na LinkedIn trafiłem na artykuł dotyczący dziesięciu złotych zasad dobrego programisty. Jako, że idealnie się wpasowują w to, co sam chcę praktykować, choć nie zawsze mi się udaje w 100%, to opiszę je tutaj z mojego punktu widzenia.
Sztuka programowania 2852 dni, 15 godzin, 21 minut temu 494 źrodło rozwiń
autor: "New year. New certifications. New you." - przeczytałem wczoraj w emailu. Dlaczego ? Ano w zeszłym roku zostało wydane Visual Studio 2012 (a z nim .NET 4.5), Windows 8 z nowym App Store'm, pojawił się więc idealny moment na zmiany w dotychczasowych ścieżkach Microsoft'u. Przyjrzyjmy się więc, co się zmieniło... Nadeszła kolejna certyfikatowa rewolucja. Microsoft postanowił odejść od przyznawanego od kilku lat tytułu Microsoft Certified Professional Developer (MCPD) i powrócił do tytułu podobnego...