Strona głównaUżytkownik

technites_pl | użytkownik

technites_pl
technites_pl
335,06
1062 dni, 10 godzin, 45 minut temu
8 stycznia, 2018
dotnetomaniak.pl

Czym jest logika aplikacyjna i co powinno się w niej znaleźć skoro jest czymś osobnym niż logika domenowa? Jak ma się ten podział do architektury warstwowej lub portów i adapterów? Czy termin logika aplikacyjna, którego używamy na co dzień, jest jasny i porządkuje naszą pracę, czy wręcz przeciwnie?

Czy logika aplikacyjna to część modelu domeny?

Architektura 1145 dni, 13 godzin, 4 minuty temu technites_pl 117 źrodło rozwiń

Czym są archetypy modeli domenowych? Do czego mogą się przydać i jak uzupełniają się z technikami z Domain Driven Design?

Tagi: DDD, modelowanie
Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Archetypy modeli domenowych

Sztuka programowania 1148 dni, 13 godzin, 50 minut temu technites_pl 135 źrodło rozwiń

Tworząc model domeny co konkretnie modelujemy? Czy chcemy mieć jeden model dla całego przedsięwzięcia czy wiele modeli? Czy można nie mieć modelu? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania przed przystąpieniem do modelowania, żeby wiedzieć do jakiego celu zmierzamy.

Tagi: DDD, modelowanie
Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Jakiego modelu potrzebujemy?

Sztuka programowania 1168 dni, 13 godzin, 22 minuty temu technites_pl 63 źrodło rozwiń

W pracy nad każdym systemem IT opracowujemy "MODEL". Czym on jednak jest? Po co go robimy? Czy wszystkie modele są błędne? Czasami warto oderwać się nieco od technikaliów i spojrzeć na tworzenie systemów IT z nieco "filozoficznej" perspektywy.

Tagi: DDD, modelowanie
Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Czym jest model?

Sztuka programowania 1196 dni, 14 godzin, 44 minuty temu technites_pl 108 źrodło rozwiń

Czym zajmuje się programista? Pisaniem kodu, konfiguracją środowisk, debugowaniem, integracją z zewnętrznymi systemami? Z pewnością, ale czy jest to istota jego pracy?

Tagi: DDD, modelowanie
Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Programowanie jako modelowanie

Sztuka programowania 1207 dni, 15 godzin, 45 minut temu technites_pl 92 źrodło rozwiń

Polityka to Building Block z DDD, który pozwala otwierać model na rozbudowę w tych miejscach, w których biznes może tego faktycznie potrzebować. Pojedyncze Polityki zwykle są stosunkowo proste, ich kompozycja może jednak modelować bardzo złożone wymagania biznesowe. Jak zaimplementować je w C#, żeby maksymalnie zwiększy czytelność?

Tagi: DDD, DDDSample
Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Jak zaimplementować Polityki z DDD w C#

Sztuka programowania 2021 dni, 14 godzin, 51 minut temu technites_pl 268 źrodło rozwiń

Value Object to bardzo użyteczny Building Block z DDD. Jego użycie znacznie zwiększa ekspresywność kodu i redukuje ilość defensywnej logiki. Jak składnia C# wpiera implementację Value Objectów? Których konstrukcji językowych używać, żeby maksymalnie zwiększyć czytelność? Na szczęście C# ma w tym obszarze sporo do zaproponowania, więc kod może być naprawdę elegancki.

Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Jak zaimplementować Value Object z DDD w C#

Sztuka programowania 2047 dni, 15 godzin, 39 minut temu technites_pl 369 źrodło rozwiń

W DDD najważniejsze jest oczywiście poznanie naszej domeny, zbudowanie Ubiquitous Language i Modelu wiernie odzwierciedlającego biznes. Na koniec dnia trzeba jednak ubrać to w kod. Ten projekt jest ilustracją różnych podejść do implementacji wzorców znanych z DDD i nie tylko.

Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Nowy projekt Open Source: DDD-starter-dotnet

Sztuka programowania 2054 dni, 15 godzin, 47 minut temu technites_pl 202 źrodło rozwiń

Projekty i namespace’y to niedoceniane elementy, które mogą znacząco poprawić czytelność naszego kodu. Warto stosować je w sposób przemyślany, a nie „jakkolwiek, bo to przecież nieistotne”. Kod czyta się co najmniej 10 razy częściej, niż się go modyfikuje. Warto więc zainwestować w jego czytelność i wymusić na poziomie kompilacji tak wiele sprawdzeń jak to tylko możliwe.

Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Do czego w DDD wykorzystać projekty i namespace’y z C# ?

Sztuka programowania 2082 dni, 15 godzin, 33 minuty temu technites_pl 286 źrodło rozwiń

Czy mikroserwisy to Bounded Contexty? Czy modularyzacja na poziomie architektury systemowej powinna wpływać na sposób wdrożenia? Co tak właściwie chcemy osiągnąć wprowadzając podziały na różnych poziomach architektury?

Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Architektura systemowa i wdrożeniowa są ortogonalne

Architektura 2107 dni, 15 godzin, 25 minut temu technites_pl 146 źrodło rozwiń

Architektura nie musi być kosztowna, trzeba tylko podejść do jej tworzenia w rozsądny sposób. Istotne jest, żeby nie popaść w over-engineering z jednej strony i kompletny chaos z drugiej. Na szczęście są zasady i narzędzia, które mogą nam w tym istotnie pomóc.

Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Dobra architektura nie musi być kosztowna – Wnioski

Architektura 2114 dni, 15 godzin, 59 minut temu technites_pl 92 źrodło rozwiń

Na poziomie aplikacji architektura powinna wspierać modelowanie domeny czyli serca całego systemu. Czym powinna się charakteryzować architektura, żeby wspierać podejście Domain First? Czy tradycyjne warstwy są dobrą odpowiedzią na te potrzeby?

Architektura wspierająca podejście Domain First

Architektura 2127 dni, 14 godzin, 29 minut temu technites_pl 185 źrodło rozwiń

Jak podejść do projektowania architektury systemu ? Co trzeba określić już na start, a co może poczekać ? Od czego mogą zależeć wybory architektoniczne i kiedy jest najlepszy moment na ich podjęcie ? Pytania te nie mają niestety jednej prostej odpowiedzi. Przyjęte podejście ma jednak niezwykle istotny wpływ na powstający system.

Tagi: architektura, DDD
Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Od czego zacząć projektowanie architektury?

Architektura 2134 dni, 15 godzin, 4 minuty temu technites_pl 233 źrodło rozwiń

Kiedy możemy powiedzieć, że architektura naszego systemu jest dobra ? Czy da się znaleźć rozwiązanie, które będzie się dobrze sprawdzać w wielu systemach przez długi czas ? Dobre określenie tego czego się szuka jest kluczowe dla sukcesu poszukiwań. Dlatego warto zastanowić czego oczekujemy od architektury naszych systemów i jakich kryteriów użyć, żeby określić czy jest ona faktycznie dobra.

Tagi: architektura
Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Co to jest dobra architektura?

Architektura 2142 dni, 15 godzin, 18 minut temu technites_pl 231 źrodło rozwiń

Dobra architektura kojarzy się zwykle z bardzo dużym wysiłkiem przy starcie projektu. Czy jednak musi tak być? Czy nie da się tego zrobić lekko i rozwijać architektury wraz z rozwojem potrzeb projektu? Co tak naprawdę sprawia, że architektura kojarzy się z ogromem pracy? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, bo system nie może nie mieć architektury.

Tagi: architektura
Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Dobra architektura nie musi być kosztowna – wstęp

Architektura 2149 dni, 15 godzin, 7 minut temu technites_pl 266 źrodło rozwiń

Persystencja zawsze budzi wiele emocji i skrajnych opinii. W tym artykule pokażemy, jakie opcje są do wyboru przy persystowaniu agregatów z DDD i jak pragmatycznie do nich podejść. Przejdziemy kolejno przez bezpośredni zapis agregatów, robienie Snapshotów, tworzenie osobnego modelu danych na podstawie zdarzeń, a na koniec dotrzemy do Event Sourcingu.

Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
4 sposoby persystencji agregatów DDD

Sztuka programowania 2517 dni, 14 godzin, 43 minuty temu technites_pl 283 źrodło rozwiń

Własna tożsamość to główny wyróżnik Encji w DDD. Jest ona wyrażana przez Id obiektu, którym w praktyce najczęściej okazuje się … int z bazy danych. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, skoro w DDD chodzi o modelowanie biznesu. Postaram się przedstawić alternatywne podejście i jego implementację, która pozwala w możliwie bezbolesny sposób wprowadzić biznesowe identyfikatory do naszych encji.

Tagi: DDD
Źródło: itlibrium.com
Dziel się z innymi:
Identyfikowanie obiektów domenowych

Sztuka programowania 2560 dni, 16 godzin, 5 minut temu technites_pl 228 źrodło rozwiń