Strona głównaUżytkownik

mijagi | użytkownik

mijagi
mijagi
2 574,26
1458 dni, 2 godziny, 55 minut temu
30 maja, 2014
dotnetomaniak.pl

Wycenianie projektów IT to przewidywanie przyszłości – bardzo trudna umiejętność. Istnieją jednak warunki, które sprawiają, że jesteśmy w stanie oszacować koszt danego przedsięwzięcia – istnieją również sytuacje, gdy jest to niemożliwe. Wbrew pozorom wycenianie projektu ma wiele wspólnego z łowieniem ryb – jeśli nie domyślasz się o co chodzi, zapraszam do lektury.

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Wycenianie projektów jest jak łowienie ryb | Karol Wójciszko

Inne 2503 dni, 20 godzin, 15 minut temu mijagi 126 źrodło rozwiń

Dużo dzisiaj mówi się o produktywności – jedną z najważniejszych umiejętności w mądrej pracy to priorytetyzacja zadań. Jeśli właśnie wróciłeś z urlopu, a twoje „TODO” pękają w szwach – pomóż sobie i zastosuj metodę, którą opisałem w tym wpisie.

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Jak uporać się z chaosem zadań po urlopie? – priorytetyzacja | Karol Wójciszko

Inne 2514 dni, 6 godzin, 40 minut temu mijagi 68 źrodło rozwiń

Twój projekt się opóźnia i nie wiesz co robić, więc dodajesz nowych programistów? Myślisz, że więcej osób ukończy projekt szybciej? – nic bardziej mylnego. Zobacz jakie ta decyzja niesie ze sobą ryzyka oraz jak rozwiązać ten problem minimalizując je. W każdym projekcie IT istnieją bardziej i mniej nerwowe sytuacje. Często najbardziej stresującą sytuacją dla kierownika ...

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Projekt się opóźnia? Dajcie mi więcej programistów! | Karol Wójciszko

Inne 2517 dni, 21 godzin, 25 minut temu mijagi 154 źrodło rozwiń

Każdy kto jest w branży IT jakiś czas na pewno dostaje zapytania na tzw „proste stronki/aplikacje”. Autor takiego zlecenia zapewnia o prostocie pomysłu i o tym, że da się ją zrealizować małym nakładem prac – programista wyrobi się w kilkadziesiąt minut, przecież jest zdolny 😉 Pewnie każdy z was miał co najmniej kilka tego rodzaju zapytań w swojej karierze.

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Zlecenie na „prostą stronkę” – 10 minut roboty | Karol Wójciszko

Inne 2525 dni, 5 godzin, 27 minut temu mijagi 395 źrodło rozwiń

Łańcuch krytyczny w pigułce – staram się wyjaśnić na czym polega ta metodologia opisując jej „esencję”. Jest to mniej popularny sposób prowadzenia projektów, według mnie niedoceniany, który ma dobre zastosowanie przy projektach ze stabilnym zakresem. Zapraszam do obejrzenia. 🙂

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Łańcuch krytyczny w pigułce | Karol Wójciszko

Inne 2535 dni, 9 godzin, 49 minut temu mijagi 67 źrodło rozwiń

Nobody is perfect. Każdy z nas popełnia błędy, kluczem jest się na nich uczyć. W tym wpisie opiszę swoje błędy, które popełniałem w pierwszym roku nauki zarządzania projektami. Dla mnie to ciekawa forma retrospekcji, a dla młodych adeptów zarządzania projektami okazja by nauczyć się na cudzych błędach. Zapraszam do lektury!

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Moje błędy podczas zarządzania projektami – nadgorliwość | Karol Wójciszko

Inne 2541 dni, 9 godzin, 30 minut temu mijagi 138 źrodło rozwiń

Rozwiązanie powinno zostać dobrane do problemu, niestety wielu kierowników projektów dobiera problem do rozwiązania – a czasami (co gorsza) nie dobierają, tylko stosują jedno rozwiązanie niezależnie od problemu. Mam wrażenie, że tak właśnie się dzieje z popularną ostatnio metodologią „Agile/Scrum” – jest użyta w każdym projekcie. W tym wpisie wyjaśnię dlaczego kierownicy proje...

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Dlaczego większość projektów prowadzonych jest Scrumem? | Karol Wójciszko

Inne 2544 dni, 21 godzin, 16 minut temu mijagi 166 źrodło rozwiń

Większość pytań, które od was dostaję skupiają się na tym jak zacząć zarządzanie projektami – jaką pierwszą poznać metodologię, jakie przeczytać książki? W tym filmie odpowiadam na te pytania. Zapraszam do obejrzenia.

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Jak zostać kierownikiem projektów IT? | Karol Wójciszko

Inne 2548 dni, 2 godziny, 9 minut temu mijagi 151 źrodło rozwiń

Czy kierownik projektu IT może nie mieć pojęcia o programowaniu i technologiach? Jakie to może mieć skutki i jak sobie w takiej sytuacji radzić? :)

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Czy PM może być osobą nietechniczną? | Karol Wójciszko

Inne 2556 dni, 12 godzin, 2 minuty temu mijagi 85 źrodło rozwiń

Pisze do mnie wielu początkujących kierowników projektu z pytaniami na temat przeprowadzania zmian w projekcie – implementacji nowych funkcji. W tym wpisie opisałem jak podzielić ten proces na etapy, które pomogą nam przeprowadzenie udanych zmian na naszym projekcie. Zapraszam do lektury!

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
R&D – jak przeprowadzić zmiany w projekcie? | Karol Wójciszko

Inne 2562 dni, 9 godzin, 5 minut temu mijagi 89 źrodło rozwiń

Rozbieżność między planowanym, a faktycznym czasem realizacji jest przyczyną opóźnień projektów IT. Aktualne statystyki mówią, że ~80% projektów przekracza pierwotnie planowany czas realizacji lub budżet. Nagrałem wideo o tym, jak zmniejszyć ryzyko niedoszacowanych (lub przeszacowanych) zadań w twoim projekcie. Poruszałem już ten temat na moim blogu, wersję tekstową możesz...

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
YouTube: Jak (dokładniej) wyceniać zadania w projekcie IT? | Karol Wójciszko

Inne 2570 dni, 1 godzinę, 21 minut temu mijagi 81 źrodło rozwiń

Często z pozoru trudny problem, po rozbiciu na mniejsze kawałki staje się prostszy do rozwiązania. W teorii nie powinno to mieć znaczenia. Równie dobrze nierozbite zadania powinno zająć tyle samo czasu i być tak samo skomplikowane jak te podzielone na małe fragmenty. Czas realizacji ani poziom trudności nie uległ zmianie. O co więc tak naprawdę chodzi?

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Dlaczego zadania IT powinny być krótkie? | Karol Wójciszko

Inne 2577 dni, 14 godzin, 25 minut temu mijagi 83 źrodło rozwiń

W tym filmie wyjaśniam jaki wpływ mają kary za przekroczenie terminu realizacji zadań na opóźnienie projektu IT. Jak programiści reagują na kary? Czy warto je stosować? Zapraszam do odsłuchu :)

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Czy kary na programistach opóźniają projekt IT? | Karol Wójciszko

Inne 2583 dni, 2 godziny, 57 minut temu mijagi 165 źrodło rozwiń

Każda analiza projektowa powinna składać się również z dokładnie wykonanego etapu syntezy. Rozumienie i rozróżnianie pojęć analizy i syntezy jest istotne w tworzeniu lepszych jakościowo dokumentów analitycznych. Żebyś w pełni zrozumiał treść tego wpisu, niezbędne będzie zapoznanie się z dwoma kluczowymi pojęciami – analizy i syntezy. Potocznie mówiąc analiza jest rozkładaniem pro...

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Analiza i synteza w dokumencie analitycznym | Karol Wójciszko

Inne 2592 dni, 7 godzin, 9 minut temu mijagi 30 źrodło rozwiń

Ten temat był już przeze mnie poruszany na moim blogu, jednak teraz jest w formie wideo. Co nazywamy długiem technologicznym? Kiedy warto jest zaciągnąć dług technologiczny? Kiedy odsunięcie spłaty długu technologicznego w czasie może okazać się tańsze?

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
YouTube: dług technologiczny – czym jest i kiedy warto go zaciągnąć? | Karol Wójciszko

Sztuka programowania 2596 dni, 8 godzin, 56 minut temu mijagi 81 źrodło rozwiń

Dokument analityczny to ważny element projektu. To jak zostanie napisany decyduje o satysfakcji klienta. W tym wpisie opisałem swoje doświadczenia i przemyślenia wraz z odpowiedzią na pytanie „dlaczego dokument analityczny powinien przedstawiać projekt w negatywnym świetle”. Zapraszam do lektury!

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Dlaczego dokument analityczny powinien opisywać projekt w negatywnym świetle? | Karol Wójciszko

Inne 2604 dni, 22 godziny, 57 minut temu mijagi 85 źrodło rozwiń

Przyjęło się, że gdy podzielimy problem na mniejsze fragmenty będzie on prostszy w realizacji. Z logicznego punktu widzenia nie powinno mieć to znaczenia – dekompozycja projektu na małe kawałki nie zmniejsza poziomu skomplikowania, ani nie redukuje zakresu – to tylko logiczny podział. Więc jak to jest z rozmiarem zadania? „Czy rozmiar ma znaczenie? ;)”

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Ile powinno trwać zadanie w projekcie IT? | Karol Wójciszko

Inne 2608 dni, 20 godzin, 17 minut temu mijagi 194 źrodło rozwiń

Pisze do mnie wiele osób, które planują zacząć swoją przygodę z zarządzaniem projektami lub byciu team leaderem. Rozmowy z tymi osobami maja zazwyczaj wspólny mianownik, chcą się dowiedzieć „od czego zacząć zarządzanie projektami? jakie książki polecam?”. W tym wpisie postanowiłem odpowiedzieć zbiorczo na te pytanie – poznasz moją opinię co czytać, o ile czytać.

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Od jakich książek zacząć przygodę z zarządzaniem projektami? | Karol Wójciszko

Inne 2613 dni, 18 godzin, 4 minuty temu mijagi 191 źrodło rozwiń

W ostatnim czasie sporą część dnia pracy zajmuje mi robienie analiz IT. Zazwyczaj uczestniczę w całym procesie powstawania produktu: spisanie wymagań klienta => opracowanie dokumentu analitycznego => development. Dzięki temu, że jestem obecny we wszystkich procesach, jestem świadkiem wielu „zabawnych” (z perspektywy czasu😉 ) sytuacji o tym jak mimo ustaleń, oczekiwania i wyobrażenia klienta o finalnym produkcie mogą odbiegać od wcześniejszych założeń

Tagi: analiza, IT, scope
Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Gdy klient mówi „chciałbym elastyczny system…” – analiza przedwykonawcza | Karol Wójciszko

Inne 2689 dni, 22 godziny, 9 minut temu mijagi 166 źrodło rozwiń

Jak wycenić projekt IT w 10 minut? Każdy kto próbował wycenić projekt IT wie, że nie jest to proste zadanie. Zazwyczaj w podanym zakresie od klienta kryje się wiele niewiadomych i niejasności. Mimo tego, klient oczekuje widełek czasowych, w których uda się ukończyć projekt. Osoba wyceniająca spędza czas na domyślaniu się „co autor miał na myśli”. Często trzeba wysłać do klienta pyta...

Źródło: wojciszko.com
Dziel się z innymi:
Jak wycenić projekt IT w 10 minut? | Karol Wójciszko

Narzędzia 2716 dni, 3 godziny, 35 minut temu Adam Gee 406 źrodło rozwiń

1 2 3 4 5

Najaktywniejsi w tym miesiącu